Dėgjoni zėra? Mos pini shumė kafe!

Shko poshtė

Super Dėgjoni zėra? Mos pini shumė kafe!

Mesazh nga Nora prej Wed Jun 22, 2011 1:25 pmNėse dėgjoni zėra qė nė fakt nuk ekzistojnė, ndoshta pini shumė kafe- thonė ekspertėt. Pesė filxhanė kafe nė ditė mund tė luajnė me aparatin tuaj tė dėgjimit.
Gjatė njė eksperimenti ku janė pėrfshirė 92 vullnetarė, shkencėtarėt kanė lėshuar njė zhurmė tė njėtrajtshme, ndėrsa shumica e pjesėmarrėsve nė studim qė kishin pirė shumė kafe kanė deklaruar se kanė dėgjuar kėngė, edhe pse atyre nuk u i ishin lėshuar ato.
Hulumtuesit pohojnė se kafeina ėshtė ‘droga psikoaktive’ qė pėrdoret mė sė shpeshti.
“Gjatė eksperimentit u kemi thėnė se nė pjesė tė caktuara tė sinjalit kemi vėnė segment tė kėngės ‘White Christmas’, dhe nėse e dėgjojnė, ėshtė kėrkuar tė shtypin butonin. Mirėpo nė zhurmėn e bardhė asnjėherė nuk e kemi lėshuar ‘White Christmas. Ėshtė interesante se tė shqetėsuarit dhe ata qė kishin pirė shumė kafe kanė menduar se e dėgjojnė kėngėn”, ka thėnė profesori Simon Crowe nga Universiteti La Trobe nė Melbourne.
Kombinimi i kafeinės dhe stresit ndikon nė mundėsinė qė personi tė ketė simptoma tė ngjashme me psikozėn, ka shtuar profesori.
Pėr tė ardhur deri te ky efekt duhet pirė sė paku pesė filxhanė kafe. Sipas Crowe, duhet pasur nė mendje se kafja ėshtė njė formė droge, prandaj nuk duhet tepruar me konsumimin e saj.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi