Sa paguhen kėngėtaret shqiptare ?!

Shko poshtė

Super Sa paguhen kėngėtaret shqiptare ?!

Mesazh nga Nora prej Thu Jun 23, 2011 5:26 pm

Adelina Ismaili, Genta Ismaili dhe Nora Istrefi kengetaret qe paguhen me shume.Stina kur ato mbretėrojnė ka filluar qė nė qershor. E ka nga ato, qė nuk bėjnė pazar me ēmimin qė i vėnė vetes pėr koncert dhe kur nuk u pėlqen oferta, mbyllin telefonin pa mėdyshje. Sepse tani funksionojnė ndryshe. Nė fillim tė shkonin nė njė koncert, ishte si tė realizonin njė dėshirė tė madhe, tani pėr to ėshtė si tė shkelin nė parajsė. Janė tė bukura, seksi, ambicioze dhe nuk tė falin pėr para. Nuk ndahen nė bionde e brune, s’ka mė rėndėsi, por kategorizohen nė seksi apo jo, ekzaltuese apo tė ftohta, tė shtrenjta apo tė lira.


E kemi fjalėn pėr kėngėtaret tona, tė cilat sidomos tani nė verė rendin tė kapin sa mė shumė data pėr koncerte, tė shėtisin botėn dhe nė fund tė vitit ta mbushin xhepin plot. E kur mendon qė gjithė muajt e verės ato rendin nga njė vend nė tjetrin, koncert pas koncerti, vjeshta padyshim qė i gjen mjaftueshėm tė kamura. Mė poshtė keni njė klasifikim nė Euro, tė shumė prej kėngėtareve, qė janė nė treg pėr momentin.

300 EURO
Kjo shumė ėshtė minimale. Sepse nė fakt janė pak kėngėtaret qė paguhen vetėm 300 euro pėr njė koncert. Ėshtė kufiri minimal, qė janė ende nė fillimet e tyre, ose kur muzika qė kėndojnė nuk ėshtė komerc. Njė vlerė tė tillė, thuhet se e merr Kamela, kėngėtarja e “Top Show-t, natyrisht, qė ka dhe tė tjera.

500 EURO
Nuk ėshtė pak kur mendon qė ato s’ėshtė se janė tė bindura se janė kėngėtare tė mirėfillta.Rozana Radi, e cila ėshtė marrė pėrsipėr pėr t’u menaxhuar nga “Eurostar” pėr 5 vjet, tė paktėn nuk do i bėjė vetė pazaret e koncerteve.Ajo ka gjetur ēelėsin me kėngė tė nxehta, 100 pėr qind komerc, tė cilat vlejnė shumė mė
shumė sesa njė kėngė elitare. Rozana ka nisur stinėn e koncerteve nė bregdet. Nė kėtė ēmim qėndron dhe Ingrit Gjoni, tashmė njė brune e theksuar. Edhe pse mike tė ngushta me Ēiljetėn, Ingriti qėndron pas saj pėrsa i pėrket shumės, qė mund tė fitojė nė koncerte. Ajo ėshtė e para qė bėn gati videoklipin e nxehtė, gjithmonė me xhirime nė bregdet. Ndėrsa Zajmina Vasjari, qė kėngėn e ka pasur ėndėrr, por e ndėrgjegjshme pėr vokalin e kufizuar, ka hyrė nė treg nė sajė tė performancės.Shumė sensuale, si njė kukull e vėrtetė, nuk duhet tė mungojė nė koncertet e verės, pasi ajo ka audiencėn e saj.Kėtu hyn dhe Anjeza Branka, me ritmet e nxehta dhe bashkėpunimet me kėngėtarė meshkuj.Por ajo ka mundur tė qėndrojė nė treg, edhe nė sajė tė formės sė mirė fizikė, qė ka ruajtur edhe pas lindjes sė djalit tė saj. Ardhja e djalit nė jetė nuk ia ka ulur fare ritmin e jetės muzikore, me pjesėmarrjen ne koncerte dhe festivale. Gjithashtu, 500 euro kushton dhe njė e kėnduar nga Anjeza Shahini, e cili nė fakt pėr hir tė vėrtetės, ėshtė kėngėtare shumė e mirė, por mė shumė pėr publikun elitar.Tashmė ėshtė duke punuar pėr nxjerrjen e dy kėngėve tė reja, me tė cilat pritet tė ndryshojė disi stil. Pėr 500 euro paguhet dhe Mariola, e cila ka fansat e saj, qė janė kėngėtarėt e muzikės popullore.


800 EURO
Besa Kokėdhima, sepse ka hyrė nė tregun e koncerteve si star i vėrtetė. Me njė zė shumė potent, ajo e vendos vetė limitim e ēmimit pėr koncert. Me shumė pjesėmarrje nė festivale dhe realisht e pėlqyer pėr kėngėt baladė dhe tė gjitha ritmet e tjera, ajo duket se ka kapur tregun, dhe ėshtė tek e mesmja e artė. Kompozitorėt mendojnė se ėshtė e talentuar dhe natyrisht ka gjetur njė mėnyrė qė tė jetė dhe e pėlqyer dhe e paguar. Po nė kėtė vlerė qėndron dhe Rezarta Shkurta, e cila ka lidhur kontratėn me “Etno Engjujt”, pėr ta menaxhuar si pjesėmarrėse dhe nė koncertet e saj nė Shqipėri, Maqedoni, Kosovė e Diasporė. Por
kėngėt me tė cilat ajo merr pjesė nė kėto koncerte dhe qė me tė cilat ajo prezantohet janė: “Dj”, dhe “Matura”, dy kompozime tė Genti Lakos. Nuk dihet nėse ajo do tė vazhdojė bashkėpunimin me kompozitorė tė tjerė, tashmė qė do menaxhohet nga kosovari Genc Prelvukaj.

1000 EURO
Soni Malaj, merr 1000 euro pėr koncert sepse ėshtė nė momentin e saj mė tė mirė. Soni udhėton shumė dhe jep shumė koncerte nėpėr botė, kudo ku ka shqiptarė.Shquhet pėr ekspresivitetin dhe njė fizkulturė tė vėrtetė qė i bėn publikut, duke kaluar nė mėnyrė tė alternuar nga ritmet baladė tek ato R@B apo hip-hop.Po kėtu qėndron dhe Eranda Libohova, sepse ėshtė nė kulmin e saj. Ajo e kalon gjithė verėn me koncerte, pėr tė ruajtur balancėn me pjesėmarrjen nė festivale. Nė kėtė shifėr thuhet qė qėndron dhe Arta Bajrami, kėngėtarja nga Kosova edhe kjo kėngėtare emirė. Ajo karakterizohet pėr potencėn dhe njė lloj revolte nė kėngė, qė nė fakt publiku shqiptar e pėlqen.Tani Ēiljeta. Ajo ėshtė nė treg dhe mirė fare. Falė zgjuarsisė qė ka treguar pėr tė depėrtuar nėpėrmjet imazhit seksi, ajo ka hyrė nė tregun e kėngėtareve mė mirė tė paguara. Vajzė e ngrohtė, e qeshur, shumė provokuese nė skenė dhe sė fundi me kėngė tė mira, ka arritur tė kapė kėtėshumė. Por gjithsesi, ajo ėshtė kudo, sepse menaxherėt e koncerteve, e dinė shumė mirė qė me Ēiljetėn nuk dalin tė humbur.Gjithnjė do tė ketė publik, qė do tė mblidhet rreth saj dhe do ta“duartrokasė. Po ashtu e pėlqyer ėshtė dhe kėngėtarja vlonjate Poni, qė me turbo-folkun, ka arritur t’i bėjė pėr vete tė gjithė. E ardhur nga Zvicra, si njė kėngėtare qė shkeli nė terren tė panjohur, e gjeti shpejt tregun e saj, pasi muzika popullore dihet, qė nuk tė lė pa gjė.

1500 EURO
Kujdes! Sepse ėshtė Elvana Gjata. Ajo vajza shumė e emocionuar e “Etheve”, tani dominon.Pėr zėrin e bukur dhe sensualitetin e saj, Elvana ka mundur tė jetė ndėr mė tė preferuarat dhe qė thirret shpesh nė koncerte sidomos jashtė Shqipėrisė. Kjo falė edhe bashkėpunimeve qė ajo nisi 3 vite mė parė me artistėt kosovarė si: Getoar Selimi, i cili i pėrgatiti terrenin andej. Nė kėtė shifėr qėndron dhe Greta Koēi, e cila edhe pse s’i ka mbushur ende 17 vjeē, ka fituar shumė fansa nė muzikė. Ajo sa ka pėrfunduar njė tur koncertesh nėpėr Shqipėri, ndėrsa vazhdon me ritėm shumė tė ngarkuar, koncertet jashtė vendit.Pastaj vjen Zanfina Ismajli, e cila me vite tė tėra, vuajti shumė nėn hijen e famės e sė motrės, Adelinės. Tani mė nė fund ndihet e pozicionuar dhe e pavarur. Ka personalitetin e saj, fansat dhe ēmimin e vet. Po ashtu Kaltrina Selimi.Kėngėtarja kosovare qė fitoi pavarėsinė pas ndarjes nga grupi “Hana band”, ėshtė e pėlqyer dhe kudo nėpėr koncerte. Nuk qėndrojnė pas dhe kėngėtaret Jehona Sopi dhe Leonora Poloska.


4 MIJĖ EURO
Dhe tani hyjmė nė zonėn e nxehtė. Janė seksi, tė kėrkuara dhe shumė mirė tė paguara, sepse ato arrijnė tė kapin shifrėn 4 mijė euro. Bėhet fjalė pėr kėngėtaret mė nė treg pėr momentin, tė cilat kushtojnė kur bėhet fjalė pėr koncertet qė organizohen nė Shqipėri, Maqedoni, Kosovė e Diasporė. Thuhet se ky ėshtė ēmimi tavan pėr njė koncert qė kap vlerėn 4 mijė euro. Dhe kush janė ato? Direkt u shkon nė mendje qė ėshtė e para Adelina Ismajli, me pretendimet nė stratosferė. E pse jo, kur mendon qė ėshtė ikonė, e pėlqejnė tė gjithė, nuk del kurrė nga tregu. Por edhe pse shumė pas saj vite nė skenė ka arritur ta kapė kėtė rekord dhe Genta Ismajli, sepse ajo pėr tė ardhur nga Amerika deri nė Kosovė, e nė Shqipėri e pėr t’i rėnė botės qark, nuk e bėn lirė. Shumė ekspresive, Genta thuhet se paguhet 4 mijė euro pėr koncerte tė mira. Shumė interesante kur mendon se dhe Nora Istrefi ka arritur tė kapė kėtė ēmim. Ajo qė hyri nė muzikė pa shumė bujė, tani ka arritur t’i perfeksionojė tė gjitha, si pamjen ashtu dhe portofolin. E pa dyshim qė ēmimi mund tė pėsojė dhe zbritje, kur bėhet fjalė pėr koncerte tė vogla. Por ato prapė e kanė vendosur njė kufi minimal tė vlerės qė kėrkojnė pėr njė koncert, dhe qė nuk shkon poshtė 1500 Euro. Dhe po tė bėsh njė pėrllogaritje tė koncerteve tė tyre ēdo fundjavė, besoj e kuptoni se sa tė pasura qė janė kėngėtaret, mosha mesatare e tė cilave nuk i kalon tė 30-at.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi