Kinezėt ballafaqohen me njė qenie deti 16 metra tė gjatė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Kinezėt ballafaqohen me njė qenie deti 16 metra tė gjatė

Mesazh nga Nora prej Fri Jun 24, 2011 7:59 amNjė gjallesė frikėsueses deti, e gjatė me pėrmasa tė paimagjinueshme prej 16 metrave, ka dalė nė sipėrfaqe nė bregun e Guangdongut nė Kinė. Trupi i kėsaj gjallese qė ėshtė zbėrthyer goxha, e kanė gjetur tė mbėshtjellė nė rrjete peshkimi.

Nga shikimi i mbetjes nuk ka qenė e mundur tė konstatohet e pėr ēfarė lloji gjallese bėhet fjalė, kurse pesha e saj mendohet tė jetė rreth 4.5 tonė.

Fotoja e trupit nė zbėrthim e sipėr i peshkut grandioz i ėshtė treguar biologėve detarė amerikanė Scott Baker, Bill Perrin dhe Bobu Brownell. Ata kanė vlerėsuar se kjo gjallesė sipas tė gjitha gjasave mund tė ketė qenė njė fin.

“Nėse vlerėsojmė sipas madhėsisė sė raportuar 16 metra, do tė mund tė ishte balena e llojit fin. Nėse e shohim foton, ku nuk duket se kjo gjallesė ėshtė 16 metra e gjatė, do tė mund tė flitej edhe pėr ndonjė balenė nga familja Balaenopteridae, pėr shembull balena e Brydit”, tha Baker, duke shtuar se shpreson qė dikush do tė mbledhė kampionėt (mostrat) e indeve dhe kockave pėr analizė tė mėtutjeshme gjenetike, sepse zbulimi i balenave nė kėtė pjesė tė bregdetit kinez ėshtė dukuri shumė e rrallė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi