Telefonat celulare demtojne memorien

Shko posht

Super Telefonat celulare demtojne memorien

Mesazh nga Daffina prej Fri Jun 24, 2011 11:25 am

Telefonat celulare demtojne memorien
Prshkrimi
N nj studim t kryer gjat ktyre ditve, sht br e ditur se katr pr qind e t anketuarve nuk kan n gjendje ta mbajn mend numrin e tyre personal t telefonit, ndrsa dy t tretat e anketuarve nuk jan n gjendje t kujtojn ditlindjen e m shum se tre shokve ose t afrmeve t tyre, njofton agjencia Reuters.

Hi-tech rinia n kt aspekt qndron shum m keq se gjeneratat m t moshuara. Personat nn moshn 30-vjeare jan m pak n gjendje t kujtojn numrat e telefonave ose ditlindjet e t tjerve, se ata mbi moshn 50-vjeare.

Sipas ktij studimi, dy t tretat e t anketuarve kan thn se, shfrytzojn pajisje elektronike pr mbamendje t datave t rndsishme.

"Njerzit e kohs s sotme duhet t mbajn mend m shum se ata q kan jetuar prpara, mirpo sot ata m shum shfrytzojn pajisjet elektronike se trurin e tyre, ka deklaruar, Ian Robertson, profesor i psikologjis nga Dublini.

Pr realizimin e ktij studimi, jan anketuar 3.000 njerz.

_________________
Nuk dua pasuri, por dinjitet dhe krenari..
avatar
Daffina
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 3911
Vendbanimi: : Kosov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi