Zėri zbulon tradhtinė

Shko poshtė

Super Zėri zbulon tradhtinė

Mesazh nga Nora prej Fri Jun 24, 2011 11:51 amFemrat besojnė se sa mė i qetė qė ėshtė zėri i mashkullit, aq mė e madhe ėshtė mundėsia qė tė tradhtojė. Nga ana tjetėr, meshkujt besojnė se femrat e zhurmshme janė mė tė prira ndaj tradhtisė.
Njė studim i publikuar sė fundmi, ka analizuar lidhshmėrinė ndėrmjet zėrit tė njerėzve dhe prirjes sė tyre pėr tė tradhtuar, si dhe ndikimin e zėrit nė zgjedhjen e partnerėve.
Sa i pėrket strategjisė seksuale, ėshtė zbuluar se edhe meshkujt edhe femrat e shfrytėzojnė zėrin si paralajmėrim pėr tradhti nė tė ardhmen.
Kėshtu, zėri atraktiv- i ulėt te meshkujt dhe i lartė te femrat- nė mėnyrė potenciale zbulon tradhtinė, thonė autorėt e studimit.

Sipas tyre, meshkujt me nivele mė tė larta tė testosteronit, kanė tone mė tė ulėta tė zėrit, ndėrsa femrat me nivel tė lartė tė estrogjenit kanė nivel mė tė lartė tė zėrit.
Nivelet e larta tė kėtyre hormoneve janė tė lidhur me tradhtinė, ndėrsa tė dhėnat nga ky studim zbulojnė se personat me kėto zėra janė tė vetėdijshėm pėr kėtė fakt dhe shpesh e shfrytėzojnė kėtė nė kėrkim tė partnerėve tė rinj.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi