NASA ka zbuluar sė nė hėnėn e ngrirė tė Saturnit gjendet i fshehur nėn tokė njė oqean i kripur

Shko poshtė

Super NASA ka zbuluar sė nė hėnėn e ngrirė tė Saturnit gjendet i fshehur nėn tokė njė oqean i kripur

Mesazh nga D3M1 prej Fri Jun 24, 2011 7:31 pm


Kjo gjė ėshtė mbėshtetur nga njė grup shkencėtarėsh tė cilėt kanė publikuar faktet nė revistėn shkencore “Natur”.

Pėr tė zbuluar pėrbėrjen e materies qė buron nga Enselado, kėrkuesit kanė ekzaminuar tė dhėnat qė janė transmetuar nga sonda “Kasini”, e cila ėshtė krijuar nga njė bashkėpunim mes Agjencisė Hapėsinore Italiane (ASI), NASA-s dhe Agjencisė Hapėsinore Evropiane(ESA).

Sipas kėrkuesve gajzerat e ajrit tė mbushura me akull pėrmbajnė dhe disa grimca kripe. Kėto grimca pėrbėjnė 99% tė masės. Mė parė ishin hedhur shumė hipoteza rreth prezencės ujit nė Enselado, por gjithnjė ishte menduar se avujt vinin si rrjedhojė e prezencės sė ujit.Pas kėtij zbulimi mendohet se nė Enselado ekziston njė detė ose akoma mė mirė njė oqean nėntokėsor

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi