Nė Brazil zbulohet njė fis i ri (video)

Shko poshtė

Super Nė Brazil zbulohet njė fis i ri (video)

Mesazh nga Nora prej Sat Jun 25, 2011 6:14 amFalė xhirimeve satelitore, nė malet e Amazonės ėshtė zbuluar njė fis i ri me 200 anėtarė, pėr tė cilėt askush nuk dinte deri mė tash, njoftuan zyrtarėt e qeverisė sė Brazilit, shkruan Daily Mail.
Agjencia shtetėrore, e njohur me shkurtesėn Funai, vlerėson se 68 fise tė izoluara, tė cilėt nuk kanė pasur kontakte deri mė tash me civilizimin, jetojnė ende nė malet e amazonės.

Fisi i zbuluar rishtas jeton nė katėr kolibe tė mėdha prej kashte. Ata rrisin misėr, banane, kikirikė dhe perime tjera.
Sipas rezultateve paraprake tė Funia, popullata i takon grupit tė gjuhės pano, i cili shtrihet prej Amazonės sė Brazilit deri tek xhunglat e Perusė dhe Bolivisė. Ky rajon vlerėsohet si mė i madhi nė botė sa i pėrket popujve qė nuk kanė pasur kontakt me botėn e jashtme. Pėrveē ekzistimit tė 14 fiseve qė tashmė njihen, Funai dyshon se ekzistojnė edhe tetė fise tjera.

Kulturėn dhe ekzistencėn e tyre e rrezikon gjuetia ilegale, prerja e pyjeve, minierat, veprimtaritė e misionarėve tė ndryshėm dhe tregtia me drogė pėrgjatė kufijve tė Brazilit. Pėrkundėr kėrcėnimeve, shumica e fiseve autoktone braziliane ruajnė gjuhėn dhe mėnyrėn e jetesės sė tyre.


_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi