Rregulla tė reja pėr kremat pėr rrezitje

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Rregulla tė reja pėr kremat pėr rrezitje

Mesazh nga Nora prej Sat Jun 25, 2011 6:43 amProdhuesit e kremave pėr rrezitjes tė cilėt pohojnė se prodhimet e tyre mbrojnė nga kanceri i lėkurės, sipas rregullave tė reja tė shtetit amerikan duhet tė sigurojnė se prodhimet e tyre mbrojnė nga rrezet ultraviolete A dhe B, e qė faktori mė i vogėl mbrojtės tė jetė 15.

Ndryshimet e pritura gjatė nė FDA (Food and Drug Administration), kanė ndodhur pėr shkak tė dėshirės qė shfrytėzuesit tė marrin mė shumė informata pėr atė se si nė mėnyrė tė duhur tė mbrohen nga kanceri dhe plakja e parakohshme e lėkurės, dhe si tė parandalojnė djegiet.

Djegiet janė nė pėrgjithėsi veprim i rrezatimit UVB, derisa rrezatimet UVB dhe UVA ndikojnė nė shfaqjen e kancerit tė lėkurės dhe plakjes sė parakohshme.

“Ne kemi krijuar njė standard pėr SHBA”, thotė dr. Jenet Woodcock. Rregullat e reja sigurojnė qė tė gjitha kremat nė treg tė cilat pohojnė se mbrojnė nga tė gjitha rreziqet nga dielli, tė kalojnė nėpėr testet e standardizuara pėr mbrojtje nga UVA dhe UVB. Ndėrsa spektri mbrojtės duhet t’i pėrgjigjet faktorit tė pėrshkruar nė paketim.

Kremat tė cilat e kalojnė testin pėr herė tė parė nė paketim mund tė shkruajnė “nėse pėrdoret sipas udhėzimeve ky prodhim mund tė zvogėlojė rrezikun nga marrja e kancerit tė lėkurės dhe plakja e parakohshme”.

Masat mbrojtėse pėrfshijnė edhe bartjen e rrobave adekuate dhe qėndrimi nėn hije sa herė qė tė jetė e mundur.

Ndryshimet do t’i afektojnė shumė prodhues tė kremave mbrojtėse pėrfshirė edhe disa kompani shumė tė njohura si Merck & Co Inc., prodhuesit e brendit Koperton, Johnson & Johnson, prodhuesit e Neutrogene and Energizer Holdings, prodhues tė Banana Bouta dhe brendeve Havai Tropik-ut.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi