Mishi fajtor pr pubertetin e hershm

Shko posht

Super Mishi fajtor pr pubertetin e hershm

Mesazh nga Nora prej Sat Jun 25, 2011 9:14 amNj studim i ri tregon se proteinat nga mishi nuk jan gjithmon t dobishme.
Studimi sht realizuar n Universitetin Brighton n Britani t Madhe, ndrsa rezultatet e tij pohojn se vajzat n mosh fmijrore q konsumojn sasi t konsiderueshme t mishit, si pjes e ushqimit t tyre, jan m t prira q ti fitojn menstruacionet n mosh m t hershme sesa ato q konsumojn mish m rrall.

Sipas rezultateve t studimit, 49 pr qind e vajzave q kishin ngrn m shum se 12 vakte me mish brenda javs, e kan fituar menstruacionin e par para moshs 12-vjeare, ndrkaq vetm 35 pr qind e vajzave, t cilat kishin ngrn m pak se katr vakte me mish brenda javs, e kan fituar menstruacionin e par n kt periudh.

Megjithat, autort e studimit thon se mishi sht burim i shum substancave ushqyese, andaj femrat nuk duhet ti shmangen mishit, pasi konsumimi mesatar i tij sht shum i rndsishm pr shndetin e fmijve dhe t rriturve.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi