Nuri i fytyrės - qeshja

Shko poshtė

Super Nuri i fytyrės - qeshja

Mesazh nga Nora prej Sat Jun 25, 2011 9:20 amE qeshura e ndritshme hap secilėn derė dhe nė vend tuajin thotė - tė faleminderit, mė fal dhe - tė dua!
Ndoshta kurrė nuk do ta arrini famėn e yllit hollivudian, ndoshta kurrė nuk do tė xhironi film me Brad Pitt ose tė darkoni me Sienna Miller, porse ajo qė ata i bėn tė veēantė, nė fakt, ėshtė - tė qeshurit.

Nė tė vėrtetė, komikja amerikane, Fillis Diller, kaherė ka vėrtetuar se si qeshja ėshtė shtrembėrim i cili drejton ēdo gjė! Nė ēast do tė pėrmirėsojė fjalėn e shėmtuar, do tė zvogėlojė tendosjen dhe tė gjithėve do t'ua zbukurojė ditėn. Sepse, jemi tė sigurt, ekzistojnė ditėt kur ju duket se fustani juaj i preferuar nuk ju rri bash mirė, se flokėt i keni si fshesė, ndėrsa kėpucėt mė tė dashura ju vrasin aq keq, saqė as mendoni t'i mbathni mė. Dhe, e tėra kjo ju ndodh para ndonjė takimi tė rėndėsishėm zyrtar ose takimi me tė dashurin, tė cilin e keni pritur me muaj qė t'ju ftojė tė dilni bashkė Ju, thjesht, nuk e ndieni veten si person i cili mund ta ndėrrojė botėn, ndėrkohė qė mė shumė se kurrė ju nevojitet vetėbesimi. Mirėpo, ja, e tėrė kjo le tė shprehet me qeshjen tuaj, me kėtė gjest aq tė vogėl, qė pėrhap vibracione aq tė mira! Veēse, sado qė tė keni dhėmbė tė bukur, mė tė hijshmit janė kur janė tė bardhė si inxhi! Nė fakt, krahas qeshjes sė pėrkryer, askush nuk do ta vėrejė nėse nuk keni krehje tė pėlqyer tė flokėve, nėse mbani kėpucė nga koleksioni i vjetruar, madje edhe nėse maskara juaj ka 'rrėshqitur' nga qepallat nė kapak tė syrit. Me qeshje, sa ēel e mbyll sytė do tė hapni ēdo derė qė dėshironi, me tė mė sė lehti do tė thoni 'faleminderit', 'tė lutem', madje edhe ato dy fjalėt mė tė bukura 'tė dua'. Qeshja ėshtė si erėza ideale pėr gjellėn mė fine. Dhe, kurrė nuk mjafton, prandaj ngrohtėsisht ju kėshillojmė, shfrytėzojeni nė sasi tė pakufizuara!
Nuk do tė pendoheni.Tė mos plakeni pėr shkak tė stresit

Sipas reagimeve tona ndaj stresit, secili prej nesh i takon njėrit nga tre tipat e njerėzve, thonė profesionistėt. Njerėzit e lumtur, qė i takojnė tipit B (tė relaksuar dhe tė qetė) ose ata qė radhiten tek tipi C (tė suksesshėm kur janė nėn ndikim tė stresit) duken dhe sillen si shumė mė tė rinj sesa e kanė moshėn. Ndėrkaq, personat e tipit A janė tė ndjeshėm, preken lehtė. Prandaj dhe janė kandidatė potencialė pėr tė pėrjetuar infarktin, ndėrsa pėr shkak tė stresit tė pėrhershėm qė kanė, tė cilit dhe i nėnshtrohen, plaken shumė mė herėt! Mirėpo, kjo gjendje stresore mund tė ndryshohet, nėse:
• Pėrpiqeni tė jeni mė tė pėrshtatshėm nė rrethin ku jetoni
• Nėse mundoheni tė liroheni dhe tė dėgjoni ē'kanė pėr tė thėnė tė tjerėt
• Nėse ushtroni tė meditoni, tė merrni frymė thellė dhe tė ngadalėsoni ritmin e papėrshtatshmėrisė sė jetės.
• Po ashtu, kur jeni nėn ndikim tė stresit, duhet shtruar vetvetes pyetja - a thua, kjo qė po ju pengon sot do tė jetė kaq e rėndėsishme edhe nesėr, edhe javėn, muajin a vitin e ardhshėm?

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi