Veshjet tradicionale shqiptare ekspozohen nė Kuvend

Shko poshtė

Super Veshjet tradicionale shqiptare ekspozohen nė Kuvend

Mesazh nga Nora prej Sat Jun 25, 2011 1:02 pmNė vijim tė organizimit tė fundjavės kulturore nė ambientet e kryesisė sė Kuvendit, kėtė tė shtunė u pėrzgjodh pėr publikun ekspozimi i veshjeve tradicionale shqiptare.
Nė ekspozitėn e titulluar “Me duar tė arta”, ku ishin tė pranishėm ambasadorė, artistė, akademikė, deputetė, etj., u paraqitėn veshje kombėtare tė trevave tė ndryshme tė Shqipėrisė tė punuara me dorė nga stilistja Edlira Sula.

Koleksioni pėrmban modele nė tė cilat riprodhohen nė mėnyrė artizanale dhe ruhen me besnikėri tiparet origjinale tė krahinave qė ato pėrfaqėsojnė. Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli tha se ndihej krenare pėr faktin qė shqiptarėt kanė trashėguar nga e kaluara veshje popullore tė mrekullueshme, qė e bėjnė shumė tė veēantė kulturėn dhe identitetin kombėtar tė trevave tė ndryshme.

“Tė gjitha kėto punime janė bėrė nė shtėpitė tona gjatė shekujve, janė ruajtur nė shekuj dhe plus me punėn e vajzave dhe tė grave qė kanė realizuar, kanė mbajtur dhe kanė ruajtur fort kėtė traditė tė veshjeve popullore krejt tė veēanta. Padyshim kanė futur edhe ėndrrat e tyre, edhe magjepsjen e tyre, edhe flokėt e tyre, edhe dashuritė e tyre, edhe ndjenjat e tyre duke i bėrė kėto veshje vėrtet tė mrekullueshme nė llojin e vet”, tha zonja Jozefina Topalli.

Kryetarja e Kuvendit vuri nė dukje simbolikėn e fortė tė kostumit popullor tė veshur nga Konica i madh, apo madhėshtinė nė veshjen e Isa Boletinit.

Stilistja Edlira Sula tha se koleksioni i paraqitur nė ekspozitėn “Me duar tė arta” ėshtė fryt i njė pune shumėvjeēare dhe i njė tradite familjare tė trashėguar brez pas brezi.

Edhe etnografja e njohur, Afėrdita Onuzi, vlerėsoi pėrpjekjet maksimale tė stilistes Sula pėr tė ruajtur identitetin e veshjeve popullore, pėr tė riprodhuar saktė ato dhe pėr tė ruajtur tė gjitha vlerat e njėrės prej fushave mė tė pasura, mė tė larmishme tė trashėgimisė kulturore tė popullit shqiptar.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi