Gjendet gjurma e parė e njė mamuthi nė veri tė Amerikės

Shko poshtė

Super Gjendet gjurma e parė e njė mamuthi nė veri tė Amerikės

Mesazh nga D3M1 prej Sat Jun 25, 2011 8:08 pmGjendet gjurma e parė e njė mamuthi nė veri tė Amerikės
Pėr herė tė parė nė Hemisferėn Perėndimore, ėshtė gjetur njė kockė dhe njė pikturė e njė mamuthi tė gdhendur nė njė shpellė nė Florida.
Lajmi ėshtė njoftuar nga njė grup arkeologėsh, gjatė njė interviste pėr gazetėn “Shkenca e Arkeologjisė”, nė tė cilėn kanė deklaruar se si eshtėra ashtu edhe piktura i pėrkasin periudhės sė mbi 13 mijė vjetėve mė parė.

“Ėshtė njė gjė e rrallė. Ne nuk kemi gjetur asgjė tė tillė mė parė nė veri tė Amerikės”, – ėshtė shprehur arkeologu Dennis Standford pėr gazetėn shkencore. Sipas tij, vetė fakti qė kjo pikturė ėshtė gdhendur nė shpellė, do tė thotė se mamuthi ka patur shumė rėndėsi pėr ta. “Me siguri qė kėtė njerėz i gjuanin mamuthėt”, -thotė Standford.

Eshtėra e fundit qė ishte gjetur nė Amerikėn e Veriut ishte ajo e zbuluar nė Meksikė nė vitin 1959.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi