Sot konstituimi i pėrbėrjes sė re parlamentare

Shko poshtė

Super Sot konstituimi i pėrbėrjes sė re parlamentare

Mesazh nga D3M1 prej Sun Jun 26, 2011 8:10 am


Parlamenti i Maqedonisė sot do tė mbajė seancėn e parė konstituive tė pėrbėrjes sė re parlamentare tė dalė nga zgjedhjet e 5 qershorit.
Nė rendin e ditės tė kėsaj seance tė parė tė pėrbėrjes sė re parlamentare do tė jenė nė rend dite zgjedhja e kryetarit tė Parlamentit, zgjedhja e komisionit tė verifikimeve, verifikimi i mandateve si dhe zgjedhja e anėtarėve tė Komisionit pėr zgjedhje dhe emėrime. Siē ėshtė paralajmėruar sot pritet edhe zgjedhja e kryetarit tė Parlamentit, njofton Ina.

Pas konstituimit tė Parlamentit, presidenti i vendit, Gorgje Ivanov gjatė 10 ditėve tė ardhshme do tė duhet qė t’i jap mandatin liderit tė partisė qė ka fituar nė zgjedhje, nė kėtė rast VMRO-DPMNE pėr tė formuar Qeverinė. Mė pas mandatari, Nikolla Gruevski nė afat prej 20 ditėve duhet tė propozojė kabinetin e tij qeveritar.

Pėrbėrja e re parlamentare do tė numėrojė 123 deputetė, pasi qė pėr herė tė parė nė karriget e institucionit legjislativ do tė ulen tre deputetė nga diaspora.

Nė zgjedhjet e parakohshme parlamentare tė 5 qershorit VMRO-DPMNE ka fituar 56 deputetė, LSDM 42, BDI 15, PDSH 8 dhe RDK 2 deputetė.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi