BE-ja i jep dritėn jeshile anėtarėsimit tė Kroacisė

Shko poshtė

Super BE-ja i jep dritėn jeshile anėtarėsimit tė Kroacisė

Mesazh nga D3M1 prej Sun Jun 26, 2011 8:14 am


Liderėt e Bashkimit Evropian gjatė takimit nė Bruksel, i kanė dhėnė dritėn jeshile Kroacisė qė t’i bashkohet kėtij unioni, mirėpo e kanė paralajmėruar Zagrebin qė duhet tė vazhdoj ta luftoj korrupsionin e pėrhapur me “energji”.
Kancelarja gjermane Angela Merkel, pas pėrfundimit tė samitit dy ditor nė Bruksel, deklaroi se Bashkimi Evropian ėshtė pajtuar pėr anėtarėsimin e Kroacisė, dhe se nuk ka rezerva ndaj kėtij qėndrimi, njėjtė siē ka pasur me Bullgarinė dhe Rumaninė”.

Ndėrkohė, kryeministrja kroate, Jadranka Kasor tha se snėtarėsimi i Kroacisė pritet tė formalizohet mė sė largu nė mesin e vitit 2013. Kroacia, do tė bėhet vendi i dytė ish jugosllav qė do tė bėhet anėtarė nė Unionin me 27 vende anėtare, pas Sllovenisė.

Anėtarėsimi i fundit nė Bashkimin Evropian ėshtė ai i vitit 2007 kur Romania dhe Bullgaria u bėnė anėtare.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi