Asterodi do i afrohet Toks

Shko posht

Super Asterodi do i afrohet Toks

Mesazh nga D3M1 prej Sun Jun 26, 2011 9:09 am


sht zbuluar pak dit m par nga nj teleskop n New Mexico dhe t hnn asterodi i vogl 2011 MD do t kaloj afr Toks.

Me pak fat fragmenti i shkmbit hapsinor, i madh sa nj autobus, mund t vzhgohet me nj teleskop t vogl.

Edhe pse shkenctart e NASA-s theksojn se nuk ka asnj rrezik pr planetin ton, asterodi do t kaloj vetm 12 mij kilometra nga Toka, q megjithat nuk sht nj distanc rekord.

Ndrkoh krkuesit e agjencis hapsinore amerikane po ndjekin hap pas hapi trajektoren e 2011 MD.

Momenti kur objekti qiellor do t jet m afr Toks, do t jet rreth ors 19 (me orn ton lokale) dhe asterodi do t jet i dukshm vetm n disa rajone t Ameriks, Paqsorit dhe Azis Lindore.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi