Shopingu pėrmirėson disponimin

Shko poshtė

Super Shopingu pėrmirėson disponimin

Mesazh nga Nora prej Mon Jun 27, 2011 6:52 amNėse mendoni se termin “shoping-terapia” e kanė imagjinuar femrat pėr tė arsyetuar blerjet e pakontrolluara, e keni gėnjyer veten.
Njė studim mė i ri ka vėrtetuar se blerja ka efekt tė gjatė nė disponim, largon ndjenjat negative dhe nxit lumturi.

Ekspertėt kanė bėrė qindra intervista nėpėr qendrat tregtare. Pėrveē kėsaj, ata kanė kėrkuar nga blerėsit qė tė mbajnė ditarė nė lidhje me sjelljen dhe disponimin e tyre gjatė blerjes, dhe nėse mė pas ndjehen me faj ose pendohen.

Rreth 62 pėr qind e tė anketuarve kanė pohuar se kanė blerė diēka me qėllim qė tė ndihen mė mirė, ndėrsa 28 pėr qind e tyre kanė thėnė se e konsiderojnė blerjen si formė e vetėshpėrblimit.

Ndjenjėn e fajit dhe pendimit e kanė pasur vetėm blerėsit tė cilėt janė lėshuar nė blerje impulsive.

Pėrfundimi i kėtij studimi, i cili ėshtė publikuar nė revistėn amerikane pėr psikologji dhe marketing ėshtė: “Shoping-terapia nė mėnyrė tė efektshme ndikon nė pėrmirėsimin e disponimit dhe largon ndjenjėn e fajit dhe pendimit”.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi