Erdhi vera, ēfarė tė hamė?

Shko poshtė

Super Erdhi vera, ēfarė tė hamė?

Mesazh nga Nora prej Mon Jun 27, 2011 7:40 am

Vera edhe zyrtarisht nisi kėshtu qė mė nė fund mund tė relaksoheni dhe tė kėnaqeni me pushimin e merituar veror. Vera ėshtė kohė ideale pėr ndryshime nė sjelljet nė ushqim pasi qė kemi mė shumė kohė.

Shumica gjatė verės lėshohen nė ushqime tė yndyrshme, me mėlmesa tė shumta dhe ato tė ėmbla, tė cilat, e pranojmė ėshtė vėshtirė t’u bėjmė ballė derisa pėr shembull jemi me shoqėrinė nė plazh apo diku nė pushim. Megjithatė, marrė parasysh qė nė mėngjes nuk duhet tė vrapojmė nė shkollė, ndėrsa shumė mė i mirė ėshtė zgjedhja e pemėve dhe perimeve, pra pushimet verore janė rast i mirė ta ndėrroni mėnyrėn e pashėndetshme tė tė ushqyerit.

Sė bashku me aktivitet e pėrditshme fizike si ngasja e biēikletės, vrapimi, kėrcimi i litarit apo shėtitja nėpėr qytet, mund t’i largojmė suksesshėm depozitat “tradhtare” tė yndyrės tė cilat gjatė verės shumė mė vėshtirė ėshtė tė fshihen.

Mos e harroni mėngjesin

Gjatė pushimeve assesi mos harroni mėngjesin, tė cilin derisa gjendemi nė shkollė gjithmonė e kapėrcejmė. Pėr kėtė nė mėngjes gjithqysh hani mėngjes, pėrzgjedhje e mirė pėr fillim tė ditės, janė kiflet me miell tė bardhė, djathi payndyrė, vezėt e ziera, jogurti, produktet e drithėrave apo musli.

Natyrisht, ndėrrimi i sjelljeve nė ushqim nuk bėhet brenda natės, por duhet tė veprojmė hap pas hapi. Pėr shembull, ēipsin duhet ta largoni nga menyja juaj, dhe atė ta zėvendėsoni me palagaēe tė bėra me minimum tė yndyrave dhe kripės, ndėrsa nė vend tė salcės pėr sallatė i cili bazohet nė majonezė apo djathin e shkrirė, pėrzgjidhni ndonjė jogurt tė payndyrshėm.

Shmangni ėmbėlsirat, pini shumė ujė

Biskotat, produktet e ėmbla, si bonbonet apo ēokollatat po ashtu nuk janė tė dėshiruar nė ushqim, nė vend tė tyre vendosni pėr sallatėn e frutave (natyrisht pa shllag, ēokollatė dhe shtesa tė ngjashme). Akulloren vėshtirė ėshtė ta shmangi gjatė verės dhe pėr kėtė vendosni pėr versionin dietal.

Kur kemi tė bėjmė me pijet, shmangni ato tė gazuara dhe me shumė sheqer, mė mirė vendosni pėr ēajin e ftohtė apo ujė tė thjeshtė. Nėse nuk mundeni pa kafe, pini pa sheqer dhe me pak qumėsht.

Natyrisht, verės ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme qė tė fusni sasi tė mėdha tė ujit nė organizėm, ekspertėt pohojnė se sasia ideale ėshtė rreth tetė gota ujė nė ditė

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi