Sot asteroidi do i afrohet Toks

Shko posht

Super Sot asteroidi do i afrohet Toks

Mesazh nga Nora prej Mon Jun 27, 2011 11:07 amNj asteroid me madhsin e nj autobusi do t kaloj rreth 7,600 milje mbi siprfaqen e Toks. Orbita e asteroidit sht e ngjashme me at t Toks rreth Diellit, thot NASA.

Megjithat, nj analiz e orbits s saj tregon se nuk ka asnj shans t godas Tokn. N do rast t mundshm, asteroidi ka t ngjar t digjet prpara prplasjes me planetin ton. Por ekziston nj mundsi e vogl q mund t godas ndonj satelit t br nga njeriu.

Asteroidi i quajtur "2011 MD" sht zbuluar javn e kaluar n New Mexico. Nj objekt i ktyre prmasave vjen kaq afr Toks afrsisht do 6 vite (n mesatare).

Pr nj koh t shkurtr do t jet i ndritshm sa q do t mund t shikohet edhe me nj teleskop me madhsi modeste. Kalifornia, Hawaii dhe Australia do t ken nj pamje t mir. Afrimi i objektit me Tokn do t jet rreth ors 19.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi