AMD hap epokėn e procesorėve 12-bėrthamėsh

Shko poshtė

Super AMD hap epokėn e procesorėve 12-bėrthamėsh

Mesazh nga Nora prej Mon Jun 27, 2011 11:19 amNė konferencėn pėr superkompjuterė, AMD ka demonstruar procesorėt serverikė tė pritur gjatė nga familja Interlagos, tė bazuar nė mikroarkitekturėn e re Buldozer, pėr herė tė parė ē’prej se ishin paralajmėruar. Demonstrimi u bė nė makinėn serverike Supermicro 1U me dy socketė, nė tė cilėn ekzekutohej softueri POVray. Edhe pse tė dhėnat pėr performansat e makinės nuk u dhanė (ndėrsa AMD nuk lejoi incizimin e brendisė), vizitorėt mundėn tė shohin 32 bėrthama nė vepėr se si “thyejnė” algoritmin RayTracing.

Prezantimi komercial i procesorėve tė rinj tė cilėt do tė pėrfundojnė nė serinė Opteron 6200 pritet nė korrik ose shtator, dhe mė pas do tė prezantohen edhe modelet Valencia me gjashtė bėrthama.

AMD shpreson shumė nė serinė e procesorėve Opteron 6200, pasi qė kanė humbur njė pjesė tė tregut serverik pėr shkak tė pamundėsisė qė me performansa tė garojnė me Xeonėt e Intelit. AMD beson qė blerėsit do tė njohin pėrparėsitė e mė shumė bėrthamave me frekuencė tė ulėt nė krahasim me frekuencat e pėrgjithshme mė tė larta ėt procesorėve.

Sipas reagimeve tė para tė industrisė, ku modelet Interlagos janė pėrzgjedhur pėr disa konfigurime superkompjuterike, pritjet e AMD-sė nuk janė edhe aq tė pabaza.
_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi