Jeta nė qytete tė mėdha shkakton ērregullime psikike

Shko poshtė

Super Jeta nė qytete tė mėdha shkakton ērregullime psikike

Mesazh nga Nora prej Mon Jun 27, 2011 3:26 pm
Njerėzit tė cilėt jetojnė nė qytete tė mėdha kanė mė shumė gjasa tė vuajnė nga skizofrenia dhe ērregullimet e tjera mendore, sesa njerėzit qė janė rritur nė fshat.

Hulumtimi mė i ri i shkencėtarėve gjermanė, i botuar nė revistėn amerikane "Nature", tregon se jeta nė qytet dėmton shėndetin mental tė njerėzve.

Te banorėt e metropoleve pjesė ta caktuara tė trurit reagojė mė fuqishėm nė stres, krahasuar me banorėt qė jetojnė nė fshat. Janė gjetur edhe prova se banorėt e zonave urbane janė mė tė rrezikuar nga ndryshimet e shpeshta tė disponimit dhe nga ankthi.

Nė kėtė studim kanė marrė pjesė vullnetarė tė shėndetshėm, truri i tė cilėve ėshtė incizuar nga skanerėt. Shkencėtarėt kanė dashur tė konstatonin si reagojnė njerėzit ndaj stresit tė shkaktuar nga njerėz tė tjerė, kėshtu qė vullnetarėt i kanė vėnė nė skaner dhe nga ta kanė kėrkuar tė zgjidhin probleme matematikore.

Derisa ishin nė skaner, ata kanė mundur tė dėgjonin zėrin e shkencėtarėve tė cilėt i kanė kritikuar pėr shkak tė zgjidhjes sė dobėt tė detyrave. Vullnetarėt nga qytetet kanė reaguar mė zhurmshėm se banorėt e fshatrave.

Pragun mė tė ulėt tė tolerancės e kanė pasur njerėzit tė cilėt qysh nga fėmijėria kishin jetuar nė ndonjė qytet tė madh.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi