Publikoet njė letėr e Adolf Hitlerit

Shko poshtė

Super Publikoet njė letėr e Adolf Hitlerit

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jun 27, 2011 10:29 pm


Njė organizatė hebraike e tė drejtave tė njeriut ka gjetur njė letėr tė shkruar nga Adolf Hitleri, e cila tregon se ai kishte vėnė nė shėnjestėr largimin e hebrenjve nga Gjermania para se tė vinte nė pushtet.
Korrespondenti i Zėrit tė Amerikės, Michael O’Sullivan njofton se njė zyrtar i Qendrės Wisenthal nė Los Angeles thotė se letra tregon se retorika e urrejtjes nuk mund tė injorohet.

Letra ishte shkruar nė vitin 1919, kur Adolf Hitleri ishte 30 vjeē dhe i lidhur me njė njėsi propagandash nė ushtrinė gjermane qė ishte pėrgjegjėse pėr edukimin politik tė ushtarėve tė ēmobilizuar. Gjermania kishte filluar tė rimėkėmbej pas humbjes nė Luftėn e Parė Botėrore. Komandanti i Adolf Hitlerit, kapiteni Karl Maier ishte pyetur tė bėnte njė vlerėsim tė rolit tė hebrenjve nė shoqėrinė gjermane, dhe ai e ngarkoi me kėtė detyrė pikėrisht Adolf Hitlerin.

Rabini Marvin Hie, themelues dhe dekan i Qendrės Wiesenthal, thotė se letra ofron njė pėrshkrim tė qartė tė mendimeve tė hershme tė Hitlerit

“...Bėhet fjalė pėr sllogane tradicionale se hebrenjtė janė pėrgjegjės pėr gjithė tė kėqijat, por pjesa e pabesueshme e letrės ėshtė paragrafi ku ai shkruan se ēfarė duhet bėrė rreth kėsaj ēėshtje. Dhe ai thotė se unė nuk dua njė anti-semitizėm emocional, i cili do tė lejonte sulmet kundėr hebrenjve. Ne duhet tė kemi njė anti-semitizėm intelektual. Ne duhet tė organizojmė njė program tė pamėshirshėm qeveritar. Qėllimi pėrfundimtar i politikės duhet tė jetė largimi i plotė i hebrenjve”.

Rabini Hier thotė se 20 vite mė vonė, Hitleri ishte nė pozitė pėr tė zbatuar atė qė kishte shkruar, madje nė njė mėnyrė mė brutale se sa pėrshkruhet nė letrėn e tij. Qeveria naziste nė mėnyrė sistematike ka vrarė mė shumė se 6 milionė hebrenjė nė atė qė tani njihet si Holokaust.

Qendra Wiesenthal pėr herė tė parė mėsoi pėr kėtė letėr nė vitin 1988, pas vėrtetimit tė nėnshkrimit tė Hitlerit. Letra do tė vendoset nė Muzeun e Tolerancės tė Qendrės Wisenthal nė muajin gusht. Kjo ekspozitė interaktive do tė tregojė letrėn nė kontekst tė ngjarjeve qė sollėn nė pushtet Hitlerin dhe ekzekutimin e politikave tė tij kundėr hebrenjve.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi