Mandarinat e fuqishme

Shko posht

Super Mandarinat e fuqishme

Mesazh nga Nora prej Tue Jun 28, 2011 6:16 amSipas nj studimi t ri, mandarinat ofrojn mbrojtje nga diabeti tip 2, infarkti i zemrs, mbipesha.
Hulumtuesit pran Universitetit Western Ontario kan zbuluar nj prbrs t mandarins, i cili mund t ofroj mbrojtje nga diabeti tip 2, t marr pjes n parandalimin e mbipeshs dhe t ndaloj zhvillimin e aterosklerozs- njrit nga shkaktart kryesor t infarktit t zemrs dhe goditjes n tru.
Ky flavonoid i fuqishm i quajtur nobiletin pengon grumbullimin e shtresave yndyrore n mli duke stimuluar ekspresionin e gjeneve t prfshira n djegien e yndyrave dhe duke inhibuar gjenet prgjegjse pr formimin e yndyrave.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi