Mėrzia, ndjenjė e dobishme?

Shko poshtė

Super Mėrzia, ndjenjė e dobishme?

Mesazh nga Nora prej Tue Jun 28, 2011 8:28 amShkencėtarėt thonė se mėrzia nė fakt ėshtė ndjenjė e dobishme, pėr shkak se na nxitė nė ndryshime dhe qė tė jemi mė kreativė.
Rėnia e vullnetit dhe mėrzia janė mekanizma mbrojtės tė llojit tė vet, me tė cilėt mendja jonė na shtynė qė tė vihemi nė lėvizje, kurse ushtrimet fizike janė mėnyra mė e mirė qė tė largohet mėrzia.
Pėrkundėr mundėsive tė argėtimit mė tė shumta sesa kurrė mė parė, njerėzit ndihen shumė tė mėrzitur dhe monotonė.
Peter Toohey, profesor nė Universitetin nė Kalgari dhe autor i librit “Boredom” shpjegon se rėnia e vullnetit dhe mėrzia, janė mekanizma mbrojtės, qė na mbrojnė nga situatat negative.
Mėrzia ėshtė njė ndjenjė e neverisė ndaj jetės sė pėrditshme, por edhe njė gjė qė na shtynė qė tė ndryshohemi dhe ta ndryshojmė situatėn tonė.
Toohey pohon se mėnyra mė e mirė dhe mė efikase pėr largimin e mėrzisė, ėshtė aktiviteti fizik, ose thėnė mė thjesht, ushtrimet, meqė ato rrisin sekretimin e adrenalinės.
Nuk ekziston ndonjė kreativitet tė cilit nuk i ka paraprirė mėrzia, e njėri ndėr rezultatet mė tė rėndėsishme tė mėrzisė ėshtė ėndėrrimi, i cili na nxitė nė realizimin e ėndrrave – thotė profesor Toohey._________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi