Flisni mė ngadalė, do tė jeni mė tė suksesshėm

Shko poshtė

Super Flisni mė ngadalė, do tė jeni mė tė suksesshėm

Mesazh nga Nora prej Tue Jun 28, 2011 8:51 am
Shkencėtarėt nga Universiteti i Michiganit kanė vėrtetuar se bindja nė aftėsitė e personit pėr tė ndikuar nė bashkėbiseduesin me anė tė intonacionit tė tė folurit ka njė bazė tė fortė shkencore, ndėrsa aftėsia e grave pėr tė bindur nė fakt mund tė varet nga ajo se si ato e shprehin mendimin e tyre.

Gjatė studimit hulumtuesit kanė vėzhguar biseda tė ndryshme telefonike tė pjesėmarrėsve, ndėrsa qėllimi i kėsaj bisede ka qenė shitja ose zhvillimi i fushatave tė caktuara. Ekspertėt kanė analizuar 1 380 biseda, ndėrsa njė vėmendje tė veēantė i kanė kushtuar shpejtėsisė sė tė folurit dhe fjalėt qė janė pėrdorur mė shpesh.

Doli qė bisedat mė tė suksesshme kanė qenė ato nė tė cilat menaxherėt kanė shitur ose kanė bėrė fushatė duke folur me ritėm mesatarisht nga tri e gjysmė fjalė pėr sekondė.

Nė raste tė tilla, pjesėmarrėsit e bisedave kanė pasur shumė mė shumė gjasa pėr tė rėnė nė ujdi pėr produktin e propozuar ose pėr shėrbime.

Njerėzit tė cilėt flasin shumė ngadalė nga konsumatorėt janė konsideruar tė jenė tė paaftė ose tejet pedantė.

Nga ana tjetėr, udhėheqėsi dhe autori i eksperimentit, profesor i sociologjisė, Jose Benko, tha se tė folurit jashtėzakonisht i shpejtė nuk ka lėnė pėrshtypje shumė tė kėndshme pėr dėgjuesit: kėta pjesėmarrės janė perceptuar si mburravecė dhe persona qė nuk japin informacionin e duhur. Pėrveē kėsaj, ndaljet natyrore mes fjalėve krijojnė njė lidhje pozitive, nė qoftė se frekuenca e tyre ėshtė mesatarisht 4-5 minuta. Nė anėn tjetėr, pushimet tepėr tė dallueshme kanė njė efekt negativ.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi