Zbulohet varreza e jashtėtokėsorėve gjigant?

Shko poshtė

Super Zbulohet varreza e jashtėtokėsorėve gjigant?

Mesazh nga D3M1 prej Tue Jun 28, 2011 8:53 am


Njė ekip arkeologėsh kanė zbuluar nė Afrikėn e mesme njė vend nė tė cilin janė varrosur krijesa tė panjohura, ndėrsa ata janė gati se tė bindur se aty janė varrosur njerėz. Varreza ėshtė e vjetėr tė paktėn 500 vjet, ndėrsa afėr nuk janė gjetur mbetje njerėzore.
Nė rreth 40 varreza shkencėtarėt kanė zbuluar mbi 200 trupa tė ruajtur shumė mirė tė njė specie tė panjohur, shkruan gazeta ruse Pravda.ru. Tė gjitha kėto krijesa besohet se janė tė gjatė dy metra, kanė njė kokė jo proporcionale shumė tė madhe nė krahasim me trupin, ndėrsa nuk kanė buzė, hundė ose sy.

Shkencėtarėt besojnė se bėhet fjalė pėr njė lloj jashtėtokėsorėsh tė cilėt fluturuan deri nė Tokė, por nuk ishin imunė ndaj viruseve nė tokė, tė cilėt mbytėn udhėtarėt e pafat. Por edhe pse ka tė tillė qė besojnė fort nė kėtė teori, tash pėr tash nė afėrsi tė varrezės nuk janė zbuluar kurrfarė shenja tė fluturakeve me prejardhje jashtėtokėsore. Edhe pse duket befasuese ky nuk ėshtė zbulimi i parė i tillė arkeologjik. Njė grup shkencėtarėsh kinezė ka hasur nė njė vend tė tillė mė 1937 kur nė shpellat e maleve gjetėn eshtrat me kafka tė ngjashme.

Me kėtė rast afėr trupave janė gjetur edhe vizatime tė pazakonta tė yjeve, Diellit dhe trupave tjerė qiellorė, si dhe disqe prej guri me tė cilat besohet se ishte shkruar rrėfimi pėr ngjarjen interesante. Shkrimi ėshtė deshifruar vite mė vonė, ndėrsa thuhet se pėrshkruan ngjarje tė cilat janė zhvilluar para rreth 12.000 vitesh, kur objekti fluturues ra nė rajonin malor ku janė zbuluar eshtrat.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi