Shtesat nė ushqim qė zvogėlojnė dėmin e ilaēeve

Shko poshtė

Super Shtesat nė ushqim qė zvogėlojnė dėmin e ilaēeve

Mesazh nga Nora prej Tue Jun 28, 2011 4:43 pmIlaēet mund tė ndihmojnė kundėr dhimbjeve nė trup, por shpesh nuk eliminojnė shkakun e vėrtetė tė problemit dhe nxisin efekte anėsore tė pakėndshme. Njohuritė e reja tė ekspertėve kanė treguar qė me gjithė pasojat negative tė marrjes sė ilaēeve ekziston edhe njė anė e keqe – e ndalin trupin tonė tė pėrdorė materiet ushqyese ose t’i absorbojė nė tėrėsi.

Nė librin e vet 'Drug Muggers: Which Medications Are Robbing Your Body Of Essential Nutrients', farmaceutja e njohur amerikane, Suzy Cohen, pėrshkruan se cilat ilaēe nė ēfarė mėnyrė ndikojnė nė trupin tonė dhe thekson qė mungesa e vetėm njė vlere ushqyese mund tė shkaktojė njė ortek tė pasojave tė kėqija.

“Madje edhe kur hani shėndetshėm, merrni pemė dhe perime tė freskėta, nuk arrini t’i pėrmbushni nevojat pėr materiet mė tė rėndėsishme ushqyese”, thotė Suzy Cohen dhe thekson qė zgjidhja janė shtesat e ushqimit. Thekson qė ato duhen tė merren ndaras.

Statinet veprojnė nė mėlēi dhe shtypin enzimėn HMG-CoA qė shkakton kolesterolin. Por kur e bllokoni enzimėn e pėrmendur, keni bllokuar edhe koenzimėn CoQ10 i cili merr pjesė nė prodhimin e energjisė edhe ndėrtimin e muskujve. Pėrveē kėsaj ėshtė edhe antioksidant i fortė i cili hyn nė tė gjitha qelizat nė trup. Rreziqet janė lodhja, tė qenit tė dobėt, humbja e kujtesės, frymėmarrja e shkurtėr, ngėrēet nė kėmbė dhe rėnia e imunitetit.

Plani i mbrojtjes: merrni koenzimėn Co-Q10 prej 50 deri 200 miligramė nė ditė si dhe vitaminėn D.

Antibiotikėt vrasin bakteret e kėqija, por edhe ato qė prodhojnė vitaminėn B. Megjithatė ato janė ngarkuar pėr punėn mė tė mirė tė muskujve, eshtrave, zemrės dhe sistemit nervor.

Rreziqet te marrja e antibiotikėve janė sėmundjet e zemrės, sėmundjet kancerogjene, ngėrēet nė kėmbė dhe eshtrat mė tė dobėta.

Plani i mbrojtjes: marrja e vitaminės B7 prej njė mijė deri pesė mijė miligramė nė ditė dhe probiotikėt.

Ilaēet kundėr dhimbjeve si aspirina dhe ibuprofeni nxisin prostaglandinet nė trup tė cilat ndalin ethet dhe dhimbjet. Ėshtė treguar qė ilaēet e tilla zvogėlojnė acidin folik, ēka nė fund mund tė ēojė deri tek sėmundjet e zemrės.

Pėrveē sėmundjeve tė zemrės rreziqet e marrjes sė ilaēeve kundėr dhimbjeve janė depresioni, diarreja, skuqja e lėkurės dhe anemia.

Plani i mbrojtjes: merrni acid folik prej 400 deri 800 mg nė ditė dhe hekur prej 20 deri 30 mg nė ditė.

Tensioni i gjakut mjekohet me inhibitorėt ACE, ndėrsa disa nga ata nė vete tėrheqin mineralin e zinkut. Kjo e ndalon zinkun nė trup qė tė pėrhapet nė mėnyrė tė duhur, ēka ėshtė e rrezikshme pėr rritjen e eshtrave dhe imunitetin. Po ashtu ėshtė e rėndėsishme pėr prodhimin e testosteronit dhe mbron prostatėn te meshkujt. Rreziku ėshtė libido e zvogėluar, problemet me prostatėn, humbja e flokėve dhe shėrimi mė i ngadalshėm i plagėve.

Plani i mbrojtjes: merrni 15 deri 25 miligramė zink nė ditė.

Antidepresivėt veprojnė nė tru ashtu qė vjen deri te ndryshimet nė disponim. Por disa prej tyre, si prozac, ndikojnė edhe nė metabolizėm, tretje dhe muskuj, ndėrsa trupi kėrkon mė shumė jod i cili ėshtė i rėndėsishėm pėr prodhimin e hormoneve.

Rreziqet janė depresioni, kilogramėt e tepėrt, rėnia e imunitetit.

Plani i mbrojtjes: marrja e 12,5 deri 25 mg jod nė ditė.

Diuretikėt pėrdoren pėr shėrimin e edemeve, problemeve me zemėr dhe hipertensionit, por humben shumė minerale dhe materie ushqyese. Mė e rėndėsishmja ėshtė vitamina C e cila ndihmon pėr imunitet mė tė mirė dhe shėrim mė tė shpejtė tė plagėve, por aty ėshtė edhe kalciumi i cili ėshtė i rėndėsishėm pėr eshtrat dhe dhėmbėt.

Rreziqet janė ngėrēet nė kėmbė dhe eshtrat mė tė dobėta, depresioni, shėrimi mė i ngadalshėm i plagėve dhe trashja.

Plani i mbrojtjes: merrni vitaminė C prej 300 deri 2000 mg tė ndarė nė shumė doza ditore dhe rreth 600 mg kalcium nė ditė.

Ilaēet pėr dobėsim zvogėlojnė glukozėn tė cilėn e prodhon mėlēia dhe i bėjnė mė tė ndjeshėm receptorėt e insulinės. Njė pjesė e ilaēeve pėr dobėsim zvogėlojnė hemoglobinėn e cila ēon deri te mungesa e vitaminės B12.

Rreziku nga kėto ilaēe janė anemia, ngėrēet nė muskuj, lodhja, humbja e kujtesės dhe rrahjet e ērregullta tė zemrės.

Plani i mbrojtjes: merrni koenzimė CoQ10 50 deri 200 mg dy apo tri herė nė ditė dhe vitaminė B12 prej 500 deri 1000 mg njė herė nė ditė.
_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi