SHBA-tė me strategji tė re kundėr terrorizmit

Shko poshtė

Super SHBA-tė me strategji tė re kundėr terrorizmit

Mesazh nga D3M1 prej Thu Jun 30, 2011 7:52 am


SHBA-tė janė zotuar se do e ndjekin “shkatėrrimin e plotė” tė Al Qaedes, ndėrsa pėrqendrohet nė strategjinė e saj kundėr terrorizmit pėr tė luftuar terrorizmin nė rritje brenda territorit amerikan.
Strategjia e re bėhet publike nė 10 vjetorin e nisjes sė luftės sė udhėhequr nga amerikanėt kundėr terrorit, e lansuar nga ish Presidenti amerikan, George Bush, pas sulmeve tė 11 shtatorit. Kėshilltari kryesor i presidentit Barack Obama, John Brenan, ka thėnė se qasja e re ėshtė pragmatike dhe jo ideologjike kundėr terrorizmit, qė e formalizon qasjen e administratės amerikane prej janarit tė vitit 2009.

Ai ka thėnė se strategjia e re ėshtė zhvilluar pasi Forcat Speciale amerikane e vranė Osama bin Laden mė 2 maj nė Pakistan, qė reflekton “ndryshimet e jashtėzakonshme politike” qė e kanė pėrfshirė Lindjen e Mesme dhe Afrikėn Veriore.

Brenan bėri kėto komente nė Shkollėn John Hopkins pėr Studime tė Avancuara Ndėrkombėtare nė Washington.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi