Mbrohuni nga dielli dhe klori nė pishinė

Shko poshtė

Super Mbrohuni nga dielli dhe klori nė pishinė

Mesazh nga Nora prej Fri Jul 01, 2011 8:42 amKlori ėshtė i rrezikshėm edhe pėr tenin e nxirė tė lėkurės- mund ta zbehė ngjyrėn e errėt tė cilėn me vėshtirėsi tė madhe e keni fituar.
Kapelė ose maskė
Flokėve nuk u konvenon larja gjatė gjithė ditės nė pishinė, sepse dielli i than dhe i dėmton pigmentet- mė tė rrezikuara janė flokėt e ngjyrosura. Pėrveē kėsaj, klori (i cili ėshtė i domosdoshėm nė ujin e pishinės pėr dezinfektim dhe mbrojtje nga sėmundjet e lėkurės) e dėmton nė thellėsi strukturėn e flokėve. Nėse nuk dėshironi tė mbani kapele pėr larje, para se tė hyni nė pishinė vendosni nė flokė vaj pėr mbrojtje qė bllokon veprimin e dėmshėm tė diellit dhe klorit. Mund tė vendosni edhe maskė mbrojtėse, e cila vendoset nė flokė pas larjes, nė flokė tė lagėshta.

Mė tė zbehtė pėr shkak tė klorit
Klori nuk u bėn dėm vetėm flokėve, por e than edhe lėkurėn. Prandaj nė fund tė ditės nė tė gjithė trupin vendosni qumėsht hidratues pėr lėkurė. Ndoshta nuk e keni ditur, por klori ėshtė i rrezikshėm edhe pėr tenin tuaj tė nxirė, sepse mund ta zbehė ngjyrėn e errėt tė cilėn e keni fituar nga rrezitja. Ilaēi i vetėm ėshtė qė pas ēdo larjeje nė pishinė, menjėherė tė hyni nėn dush dhe gjatė ditės tė pėrdorni preparate ujė-rezistuese pėr rrezitje.

Zgjojeni melaninėn
Nėse shkuarja nė pishinė ėshtė rrezitja juaj e parė serioze e kėsaj vere, mos pritni shumė. Lėkura nėn veprimin e rrezeve ultravjollce prodhon melaninėn, e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr nxirje, por prodhimi fillon pas 48 ose 72 orėsh qė nga ekspozimi i parė ndaj diellit. Prandaj, qė tė mos digjeni, vendosni preparat pėr nxirje me faktor adekuat mbrojtės. Pas rrezitjes, lyejeni trupin me qumėsht pėr trup me ekstrakt tė aloesė, i cili do tė qetėsojė skuqen eventuale.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi