Pas ushtrimeve duhet tė pini qumėsht ēokollate

Shko poshtė

Super Pas ushtrimeve duhet tė pini qumėsht ēokollate

Mesazh nga Nora prej Fri Jul 01, 2011 9:40 am
Tri studime tė lidhura me njėra-tjetrėn kanė treguar se si trupit, pas ushtrimeve tė mundimshme, i pėrgjigjet mė sė shumti qumėshti i ēokollatės sė payndyrshme, sepse ka masėn e duhur tė proteinave dhe kardohidrateve.

Stėrvitėsit tė cilėt kishin marrė pjesė nė hulumtim, kanė ushtruar mė mirė, kanė pasur njė tonus mė tė mirė tė muskujve dhe kanė qenė nė formė mė tė mirė se ata qė kishin pirė pije tė tjera.

Kėshtu ēiklistėt nė tė njėjtėn rutė kanė qenė mesatarisht pėr pesė minuta mė tė shpejtė se mė herėt, meqė kanė pasur mė shumė fuqi pas fillimit tė konsumimit tė ēokollatės sė qumėshtit me pak yndyrė.

Krahasuar me personat tė cilėt kanė konsumuar pije sportive klasike, ata tė cilėt kanė pirė qumėsht ēokollate, kanė ushtruar dy herė mė mirė treningėt si aerobiku.

Ata po ashtu pėr katėr javė e gjysmė kanė fituar mė shumė muskuj dhe kanė humbur mė shumė dhjam.

“Ne konsiderojmė se qumėshti i ēokollatės mund t’ju ndihmojė stėrvitėsve amatorė, qė nė mėnyrė kualitative t’i bėjnė ushtrimet e tyre,” tha udhėheqėsi i hulumtimeve, John L. Ivy.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi