Njerėzit e sjellshėm kanė rrogė mė tė vogėl sesa agresivėt

Shko poshtė

Super Njerėzit e sjellshėm kanė rrogė mė tė vogėl sesa agresivėt

Mesazh nga Nora prej Fri Jul 01, 2011 9:43 amRezultatet e hulumtimit tregojnė se njerėzit tė cilėt me vendosmėri, madje edhe mė me agresivitet reagojnė gjatė bisedės pėr rritje rroge kanė shumė mė shumė gjasa ta fitojnė atė krahasuar me ata tė cilėt sillen me mirėsi.

Rrjedhimisht del se strategjia mė efikase ėshtė ajo e “mos lėshimit pe” dhe “insistimit kokėfortė”. Pėr njė rezultat tė suksesshėm “tė bisedės” rreth rrogės ose ndonjė privilegji, siē janė ditėt e lira, telefoni ose vetura e re zyrtare, ėshtė e dėshirueshme qė tė bėhet njė pėrgatitje me kohė.

Ata tė cilėt nuk kanė dėshirė tė rrezikojnė dhe qė pėrpiqen tė gjejnė njė kompromis nė mėnyrė qė tė mos i prishin marrėdhėniet me eprorėt, kryesisht kalojnė mė keq dhe rrallė marrin rritje rroge.

Ekspertėt nga universiteti Temple nė Filadelfia dhe George Mason University nė Uashington kėshillojnė se ēdo lavdėrim apo bisedė me drejtuesit duhet tė pėrdoret qė tė hapet tema e rrogės.

Nė studimin e botuar nė revistėn "Journal of Organizational Behavior", ata theksojnė se punėtorėt tė cilėt aktivisht kėrkojnė rritje rroge, fitojnė mesatarisht 5.000 dollarė mė shumė se kolegėt e tyre tė qetė, tė cilėt nė fund tė karrierės sė tyre 40-vjeēare, mund tė arrijnė shumėn prej 600.000 dollarėsh.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi