Patatinat trashin mė shumė se akullorja e alkooli

Shko poshtė

Super Patatinat trashin mė shumė se akullorja e alkooli

Mesazh nga Nora prej Fri Jul 01, 2011 9:44 am
Jogurti, arrat, frutat
arrore dhe pemėt mė sė shumti ndihmojnė nė humbjen e peshės, ata tė cilėt
rregullisht hanė patatina trashen pėr njė kilogram nė katėr vjet, mė tepėr se
sa ata tė cilat hanė “ėmbėlsira”.


Ushqimet kalorike dhe tė pasura me vaj nė
ushqim shkaktojnė trashjen, edhe pse edhe mes tyre ekzistojnė lloje tė
ndryshme, kanė konstatuar ekspertėt nga Universiteti i Harvardit. Ata kanė
analizuar shprehitė e tė ushqyerit tė rreth 120.000 njerėzve tė moshės 33 deri
66 vjet, nė mėnyrė qė tė pėrcaktojnė se cili lloj i ushqimit mė sė shumti
“kėrcėnon” vitalitetin.


Nė fillim tė matjeve, tė gjithė
pjesėmarrėsit kishin peshė normale, me masė indeksi trupore (BMI – Body Mass
Index) deri 25. Gjatė njėzet viteve tė ardhshme, pėr ēdo katėr vjet ėshtė matur
pesha e tė anketuarve, tė cilėt kanė mbajtur njė ditar tė tė ushqyerit.


Pas 20 vjetėsh, tė anketuarit mesatarisht
peshonin rreth 7.7 kilogramė mė shumė. Ndryshueshmėria nė tė ushqyer ka luajtur
njė rol tė rėndėsishėm nė fitimin e kilogramėve, shpjegojnė ekspertėt. Ata qė
rregullisht kanė ngrėnė patate tė skuqura, mesatarisht rreth 30 gramė patatina nė
ditė, tė cilat pėrmbajnė rreth 160 kalori, kanė fituar rreth njė kilogram peshė
pėr katėr vjet.


Ata, "ves" i tė cilėve janė
ėmbėlsirat, pėr periudhėn e njėjtė kishin fituar peshė pėr mė pak se njė gjysmė
kilogrami.


Sa i pėrket ushqimeve tė dėshirueshme, hulumtuesit
kanė konstatuar se ata tė cilat rregullisht kanė konsumuar jogurt, pas katėr
vitesh kanė humbur rreth gjysmė kilogrami peshė, ngjashėm me ata tė cilėt nė
ushqimin e tyre kishin pėrfshirė frutat arrore dhe pemėt si desert.


Hulumtimi ka treguar qė stili i jetesės
ėshtė njė faktor i rėndėsishėm nė shtimin e peshės, kėshtu qė pesha e atyre tė
cilėt rregullisht kishin ushtruar lėvizte shumė pak.

Ndikimi i ushqimit nė ndryshimin e peshės
nė periudhėn prej katėr vjetėsh:

Ushqimi Pesha
mesatare e fituar


Patatinat 0,87
kilogramė


Pijet e ėmbėlsuara 0,50 kilogramė


Mishi i kuq 0,33
kilogramė


Alkooli (1 pije nė ditė) 0,20 kilogramė

Ushqimet pėr dobėsim Pesha mesatare e fituar


Perimet 0,10
kilogramė


Pemėt 0,40 kilogramė


Jogurt 0,50
kilogramė


Frutat arrore 0,45
kilogramė

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi