Tradhėtojnė mė shpesh njerėzit e pasigurt

Shko poshtė

Super Tradhėtojnė mė shpesh njerėzit e pasigurt

Mesazh nga Nora prej Fri Jul 01, 2011 11:10 am
“Tradhėtia i duhet njeriut pėr tė vecuar personalitetin e tij dhe pėr tu liruar nga kthetrat e monogamisė”. – Shpjegon Laura Kipnis nė librin e saj, “Kundra dashurisė”. Tradhėtia ėshtė njė botė psikologjike mė vete, e rregulluar nga dinamika dhe llogjika variabile nga personi nė person.

Por edhe nė kėtė fushė ka disa kushte subjektive qė pėrcaktojnė sjelljet bazė dhe jo tė gjithė jemi nė tė njėjtėn mėnyrė tė tėrhequr prej tradhėtisė.

Faktorėt e jashtėm qė favorizojnė tradhėtinė janė tė shumtė dhe mundė tė listojmė ato ekonomikė (statistikishtė kushė ėshtė i pasur, i lejon vetes mė tepėr liri) apo seksualo - sentimental (nėse cifti ėshtė i konsumuar ka mė tepėr mundėsi tė tradhtojnė). Sipas shkencėns kufiri ndermjet botės sė tradhėtarėve dhe monogamėve ėshtė personaliteti seksual i cdo individi.

Studimi i Kirsten Mark, studiues nė universitetin e Indiana, mbi sjelljen seksuale, tregon se duke mos llogaritur karakterin dhe statusin ekonomikė, ajo qė kthen njė monogamė nė njė tradhėtar serial ėshtė raporti seksua qė ai individ ka me veten.

Njė mashkull qė nuk ėshtė shumė i sigurtė mbi aftėsitė e tij prej dashnori dhe krevatin e pėrjeton me terrorin se do tė dalė bllof, ka mė tepėr mundėsi tė tradhėtojė.

Ndėrsa njė grua qė jeton me tmerrin ndaj sėmundjeve seksualisht tė trasmetueshme dhe frikės sė ngeljes shtatėzanė, do tė tradhėtoi mė pakė.

Pa siguria ėshtė hapi i parė drejt tradhėtisė, sepse pėr kėta njerėz ėshtė mė e thjeshtė tė relacionohen me tė panjohur qė nuk di asgjė mbi tė kaluarėn e tyre seksuale.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi