Gjatėsia e gishtave tregon inteligjencėn e fėmijėve

Shko poshtė

Super Gjatėsia e gishtave tregon inteligjencėn e fėmijėve

Mesazh nga Nora prej Sat Jul 02, 2011 9:12 amTashmė prindėrit mund ta kuptojnė qė nė fėmijėrinė e hershme tė fėmijėve tė tyre se ku duhet t’i orientojnė ata.
Madje dhe vetė fėmijėt, kur arrijnė njė moshė mund ta kuptojnė vetė ndarjen. Sipas njė studimi tė fundit tė kryer nga psikologėt, prindėrit mund tė parashikojnė aftėsitė matematikore tė fėmijėve tė tyre, thjesht duke u vėshtruar gishtat e duarve.

Fėmijėt me gishta mė tė gjatė janė mė tė aftė nė matematikė, ndėrsa fėmijėt me gishta mė tė shkurtėr kanė tendencėn tė jenė mė mirė nė letėrsi.

Mark Brosnan, i cili udhėhoqi studimin u shpreh:“Ashtu siē kemi vėnė re gjatė kėtij studimi, ne mund tė parashikojmė shumė qartė nėse fėmijėt do jenė mė tė zotėt me shifrat apo me fjalėt”.

Nė kėrkimin e botuar nė revistėn “British Journal of Psychology”, shkencėtarėt kanė matur gjatėsinė e gishtave tė 75 fėmijėve tė moshės shtatė vjeē.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi