Nuk ėshtė mirė tė ndalet teshtima

Shko poshtė

Super Nuk ėshtė mirė tė ndalet teshtima

Mesazh nga Nora prej Sun Jul 03, 2011 5:28 pmNėse keni nevojė tė teshtini, mė e mira ėshtė qė ta bėni kėtė dhe mos u pėrpiqni ta ndalni tėrė procesin. Sipas mendimit tė Alan Wildit, kirurg i qafės dhe i kokės dhe profesor i otorinolaringologjisė nė Fakultetin e Mjekėsisė nė Saint Louis, nuk rekomandohet tė shėrbeheni me asnjė metodė pėr ndaljen e teshtimės, pa marrė parasysh se a bėhet fjalė pėr shtrėngimin e hundės ose tė ashtuquajturės teshtitje me buzė tė mbyllura. Megjithatė, ėshtė e rėndėsishme tė bėhet dallimi mes nxitjes pėr tė teshtirė dhe vetė teshtitjes.

Fėrkimi i hundės, frymėmarrja e thellė pėrmes hundės dhe shtypja e buzės sė sipėrme nėn hundė mund tė shmang nevojėn pėr teshtitje, por vetė procesi i teshtitjes nuk guxon tė ndėrpritet pasi tė ketė filluar njėherė.Ēka mund tė ndodh nėse pėrpiqemi ta ndalim teshtitjen? Ndoshta edhe asgjė. “Lėndimet tė cilat do tė mund tė ndodhnin do tė ishin tė lidhura me anomali anatomike”, thotė Wild. Por nėse bini nė situata tė tilla, mbajtja e teshtitjes mund tė ketė pasoja relativisht serioze, si:• Dėmtim tė diafragmės;

• Pėlcitje tė kapilarėve tė syve (nė pjesėn e bardhė tė syrit);

• Shtypje tė madhe tė ajrit nė kanalin e Eustahit nė vesh dhe pėlcitje tė timpanit tė veshit, lėndime nė veshin e brendshėm, tė cilat sjellin marramendje deri edhe humbje tė dėgjimit;

• Dobėsim tė enėve tė gjakut nė tru dhe pėlcitje tė tyre pėr shkak tė ngritjes momentale tė shtypjes.Shikuar realisht rreziku nga pasojat ėshtė i vogėl, por kurrė nuk mund tė themi me siguri tė plotė qė nuk jemi pikėrisht ne ata tė pafat, tė cilėve kjo mund t’u ndodhė.

Disa tė tjerė janė tė ekspozuar ndaj teshtitjes agresive, e cila mund tė sjellė njė seri problemesh tė tjera:• Teshtitja agresive te personat tė cilėt kanė pasur njė operacion tė sinuseve mund tė ngjeshė ajrin nė hapėsirėn pėrreth syrit dhe tė shkaktojė fryrje ose tė shtyp ajrin nė zgavrėn e trurit dhe tė shkaktojė dhimbje koke tė madhe e madje edhe sulm nė tru;

• Teshtitja agresive mund tė shkaktojė lėndime pėr shkak tė tendosjes sė befasishme;

• Teshtitja agresive mund tė shkaktojė edhe mospėrmbajtje momentale.Disa lloje tė teshtitjeve edhe i mundojnė mjekėt edhe sot e kėsaj dite. Shumica e tyre besojnė se kjo nė fakt ėshtė reaksion refleksiv i rėndėsishėm pėr tė flakur agjentėt ngacmues dhe alergjenėt e tjerė nga hunda jonė.

Megjithatė, nuk ėshtė secila teshtitje e lidhur me hundėn. Disa njerėz teshtijnė kur dalin nė diell, disa gjatė marrėdhėnieve seksuale, disa pas marrjes sė anestetikėve intravenozė, disa pas ngrėnies ose pėr shkak se kanė ērregullime tė caktuara mentale si epilepsia. Kėto lloje tė teshtitjeve janė ende tė panjohura.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi