Kombinimet qė duhet shmangur

Shko poshtė

Super Kombinimet qė duhet shmangur

Mesazh nga Nora prej Sun Jul 03, 2011 5:29 pm
- Sipas ayurvedės (njohuritė e plota pėr jetė tė gjatė, sipas mjekėsisė tradicionale hinduse), sistemi i tretjes e ka tė vėshtirė tė tretė ushqimet e papėrshtatura si duhet.

Ushqimi i tillė dobėson tretjen, sepse nuk pėrpunohet, por shndėrrohet nė njė barrė pėr sistemin e tretjes, kalon nė formė tė toksinave tė brendshme, tė cilat shkaktojnė ēekuilibrim dhe sėmundje. Nė njė afat mė tė gjatė, kjo mėnyrė e tė ushqyerit ēon nė trashje tej mase, lodhje kronike, zvogėlim tė vitalitetit tė pėrgjithshėm tė mendjes dhe trupit dhe zvogėlon jetėgjatėsinė.

Pemėt gjithmonė hahen para njė ushqimi tjetėr dhe pritet 30-40 minuta deri sa tė hahet diēka tjetėr. Po ashtu duhet tė kalojnė tė paktėn 3-4 orė (shujta vegjetariane) para se tė hahen prapė pemėt.

Ayurveda thotė se nėse pemėt hahen pas shujtės, kjo mund tė shkaktojė diabetin. Nė pėrgatitjen e ushqimit pėrdoren vetėm vaji i parafinuar dhe gjalpi dhe shtohen nė fund, nė ushqimin e gatshėm mbi tavolinė.

Duhet t’i shmangeni ushqimit tė fėrguar, tė pjekur nė hell dhe atij tė yndyrshėm, sheqerit dhe miellit tė bardhė, vajit tė rafinuar dhe konservansit.

Nė pėrgjithėsi duhet t’i shmangeni ushqimit industrial i cili pėrmban substanca artificiale si ngjyrė artificiale, nxitės tė shijes dhe kimikale tė tjera.

Kombinimet tė cilave duhet t’u ikniQUMĖSHTI DHE bananet (kombinimi mė i keq), peshku, mishi, shalqiri, pjepri, frutat e tharta (qershitė, vishnjat)JOGURTI DHE buka me tharm (majė). Sipas ayurvedės, konsumimi i peshkut, mishit dhe qumėshtit ėshtė pėrgjegjėse pėr tė gjitha sėmundjet dhe gjendjet e rėnda kronike.VEZĖT DHE pemėt, djathi, peshku, qumėshti (kombinimi mė i keq), mishi, jogurti.JOGURTI DHE frutat e tharta, shalqiri, pjepri, djathi, peshku, mishi, qumėshti (kombinim mė i keq), pijet e nxehta, ushqimet qė pėrmbajnė niseshte.LIMONI DHE qumėshti, trangulli, domatja, jogurti.MISRI DHE rrushi i thatė, banane, hurma.PATATE, DOMATE, SPECA, PATĖLLXHAN, SPECIN DJEGĖS ME shalqi, pjepėr, trangull, prodhime tė qumėshtit.SHALQIRI dhe PJEPRI nuk pėrshtaten me asgjė, e nė veēanti jo me prodhimet e qumėshtit.

FRUTAT, pėrgjithėsisht nuk janė tė mira nė asnjė kombinim me ushqimet tjera.BISHTAJORET (fasulja, bizelet...) dhe pemėt, djathi, qumėshti, mishi, jogurti.USHQIMET TĖ CILAT PĖRMBAJNĖ NISESHTE (lloje tė ndryshme tė pemėve dhe perimeve, mielli, patatet, buka, bishtajoret...) DHE qumėshti, vezėt, bananet, hurmat.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi