Zbulohet fshehtėsia e lidhjeve kimike nė verėn e kuqe

Shko poshtė

Super Zbulohet fshehtėsia e lidhjeve kimike nė verėn e kuqe

Mesazh nga Nora prej Sun Jul 03, 2011 5:30 pm- A mund ta imagjinoni tė merrni aftėsitė mbrojtėse tė zemrės nga vera e kuqe, pa e konsumuar fare atė?

Sė shpejti do tė keni mundėsi, falė sintezės sė pėrbėrėsve kimikė tė cilat rrjedhin nga resveratroli, molekulė pėr tė cilėn besohet se i jep verės aftėsitė mbrojtėse.

Kėto pėrbėrje kimike kanė potencial pėr luftimin e shumė sėmundjeve, pėrfshirė kancerin.

Bimėt krijojnė lidhje apo bashkėdyzime tė ndryshme kimike, tė cilat i quajmė polifenole, nga resveratroli, nė mėnyrė qė tė mbrohemi nga “sulmues“ tė ndryshėm, sidomos nga kėrpudhat.

Mirėpo, ēėshtja qėndron nė atė se ato prodhojnė vetėm njė sasi tė vogėl tė secilės lidhje kimike, qė pastaj u krijon problem tė jashtėzakonshėm shkencėtarėve, tė cilėt duan t’i ndajnė dhe t’i fusin ato nė pėrdorim.

Natyra e paqėndrueshme e resveratrolit po ashtu ka penguar pėrpjekjen pėr krijimin e lidhjeve tė reja nga kjo lidhje.

Scott Snyder dhe ekipi i tij nga Universiteti i Columbias nė New York kanė zbuluar njė rrugė pėr tė anashkaluar kėtė problem: duhet tė krijohen polifenole nga pėrbėrėsit tė cilėt ngjajnė, por edhe dallojnė lehtazi nga resveratroli. Kėto dallime e bėjnė procesin shumė tė lehtė. Me pėrdorimin e kėtyre lėndėve tė para alternative, shkencėtarėt kanė krijuar dhjetėra polifenole natyrale, pėrfshirė edhe disa tė cilat janė tė njohura pėr shkatėrrimin e qelizave kancerogjene.

‘Kjo ėshtė sikur tė keni zbuluar librin e recetave pėr tėrė familjen e resveratrolit”, shpjegon Snyder. “Tekstualisht, ne kemi hapur njė arkė pėrplot thesare natyrore”.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi