SHBA e Franca pėrkrahin pėrpjekjet e Marokut pėr reforma

Shko poshtė

Super SHBA e Franca pėrkrahin pėrpjekjet e Marokut pėr reforma

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jul 04, 2011 8:22 am


Dy ditė pas referendumit pėr kushtetutėn nė Marok, SHBA-tw dhe Franca kanė njoftuar ndihma pėr kėtė vend.
Presidenti francez, Nicolas Sarkozy, premtoi ndihmėn e Francės pėr zbatimin e reformave, ndėrsa sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, deklaroi se SHBA-tw do tė shoqėrojnė Marokun nė pėrpjekjet pėr forcimin e shtetit tė sė drejtės dhe tė drejtave tė njeriut dhe pėr ndarjen e pushteteve me njė reformė afatgjate demokratike.

Mė parė e ngarkuara e BE-sė me politikėn e Jashtme, Catherine Ashton dhe ministri i Jashtėm gjerman, Guido Westerwelle, pėrshėndetėn referendumin pėr kushtetutėn e zhvilluar nė Marok.

Projektkushtetuta e prezantuar nė muajin qershor nga mbreti Mohammed VI. parashikon ndarjen e pjesshme tė pushtetit midis monarkut, kryeministrit dhe parlamentit si dhe pavarėsimin e drejtėsisė. Megjithatė rolin kyē do tė vazhdojė ta luajė Mbreti.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi