Turqia njohu Kėshillin kalimtar tė kryengritėsve libianė

Shko poshtė

Super Turqia njohu Kėshillin kalimtar tė kryengritėsve libianė

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jul 04, 2011 8:27 am


Kėshilli kalimtar i kryengritėsve libian ėshtė pėrfaqėsues legjitim i popullit tė Libisė, ka deklaruar nė Bengazi, nė selinė e Kėshillit tė kryengritėsve, shefi i diplomacisė turke, Ahmet Davutoglu.
Ai ka thėnė se Turqia do tė bėjė gjithēka ėshtė e mundur pėr t’i kontribuar pėrfundimit tė konflikteve ndėrmjet forcave tė presidentit Muammer Gaddafi dhe atyre kryengritėse.

I pyetur nga gazetarėt se a do t’i jepte Turqia strehim Gaddafit, nėse arrihet ndonjė marrėveshje paqėsore, Davutoglu tha se “nėse do tė arrihet marrėveshja, ne do tė bėjmė gjithēka qė kemi mundėsi”, njofton AFP.

Me njohjen e Kėshillit kalimtar tė kryengritėsve libianė, Turqia iu bashkua njohjeve tė Kėshillit tė kryengritėsve qė mė parė i shpallėn Franca, SHBA-ja, Katari, Malta, Britania e Madhe, Italia, Jordania, Spanja, Bullgaria, Kroacia dhe disa vende tė tjera.

Pėr shkak tė mungesės sė mjeteve pėr rindėrtimin e infrastrukturės dhe qyteteve tė bombarduara nga forcat e Gaddafit, Turqia i ka dhėnė Kėshillit kryengritės kredi prej 100 milionė dollarėsh, e po kaq edhe pėr projektet e rindėrtimit dhe ndėrtimit.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi