Videolojėrat shkaktojnė uri

Shko poshtė

Super Videolojėrat shkaktojnė uri

Mesazh nga Nora prej Tue Jul 05, 2011 6:34 amMendoni mirė para se t’i blini fėmijės suaj njė lojė tė re nė kompjuter.
Shkencėtarėt kanė ardhur nė pėrfundim se videolojėrat shpesh shkaktojnė ndjenjėn e urisė dhe shtojnė rrezikun pėr mbipeshė te fėmijėt tuaj.

Sipas ekspertėve, kjo ėshtė arsyeja pse fėmijėt tė cilėt kalojnė orė tė tėra para kompjuterit me panel kontrollues tė lojėrave nė dorė- janė zakonisht tė plotė. Ata thonė se kjo nuk ndodh vetėm pėr faktin se ata janė fizikisht joaktivė.

Hulumtuesit danezė dhe kanadezė kanė vėrtetuar se tinejxherėt tė cilėt qėndrojnė njė orė duke luajtur nė kompjuter shpenzojnė 80 kalori mė shumė se ata tė cilėt e kalojnė kėtė kohė nė njė formė tjetėr.

Nga 80 kaloritė e fituara ata shpenzojnė vetėm 21 kalori mė shumė duke luajtur, kėshtu qė 59 kalori u teprojnė. Ndėrkaq, tinejxherėt qė kalojnė tre orė duke luajtur nė kompjuter grumbullojnė rreth 180 kalori tė panevojshme.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi