Pako tė reja ‘open source’ nga ‘Intel’

Shko poshtė

Super Pako tė reja ‘open source’ nga ‘Intel’

Mesazh nga D3M1 prej Tue Jul 05, 2011 8:41 am


Divizioni hulumtues i ‘Intel, Intel Labs’ sė fundi ka paraqitur njė palė tė pakove softuerike me kod tė hapur, duke pėrfshirė njė skenė tė shpėrndarė tė pakove grafike pėr tė rritur numrin maksimal tė pjesėmarrėsve nė ueb aplikacione 3D dhe gjithashtu ka paraqitur edhe njė pako ‘online’ tė ndjekjes sė rrezeve pėr tė pėrshpejtuar pėrpunimin foto-real tė imazheve tė bazuara nė sistemet me ‘Intel’, dhe atė pėr 100%.

Zgjidhja e parė (http://software.intel.com/en-us/articles/scalable-virtual-environments) ėshtė e paraparė pėr ‘Scalable Virtual Enviroments tė quajtura DSG (Distributed Scene Graph)’ dhe sipas ‘Intel’ kėto ambiente nė kombinim me ‘cloud computing’, mundėsojnė qė pėrvoja e pėrdoruesit tė rritet pėrtej limiteve.

Dhurata tjetėr e ‘Intel’ ėshtė ‘Embree’, (http://software.intel.com/en-us/articles/embree-photo-realistic-ray-tracing-kernels) qė mundėson pėrpunim mė tė shpejtė foto-real duke shfrytėzuar bashkėsitė mė tė fundit tė ‘Intel’, me mbėshtetje pėr SSE dhe AVX. ‘Embree’ ėshtė dizajnuar pėr algoritmet pėrcjellėse tė rezeve Monte Carlo, ku shumica e rrezeve janė jokoherente.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi