Femrat mė depresive

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Femrat mė depresive

Mesazh nga Nora prej Tue Jul 05, 2011 10:21 amFemrat janė mė bamirėse dhe mė tė buta se meshkujt, por derisa ndaj tė tjerėve janė tė mira, ato shpesh janė armiku mė i madh ndaj vetes, kanė bėrė tė ditur studimet e shumta shkencore.
Pėr shkak tė qėndrimit vetėkritik, femrat shpesh vuajnė dyfish mė nga depresioni, ndėrsa 11 pėr qind e tyre rregullisht pėrdorin ilaēe kundėr depresionit. Psikologėt sqarojnė se si femrat shpesh rriten nė atė mėnyrė qė tė mendojnė sė pari pėr tė tjerėt, e jo pėr vete.
Profesoresha Kristin Nef, pėr vite tė tėra e ka analizuar ndikimin e normave kulturore dhe tradicionale nė vetėbesimin e femrave. “Gjithmonė na mėsojnė se si duhet tė jemi tė mira me tė tjerėt, tė jemi miqėsore, tė marrim parasysh dėshirat e tė tjerėve dhe tė dimė tė falim.
Por, nė fund tė ditės, femra e cila vazhdimisht sillet mirė ndjen njė zbrazėti nė vete dhe ėshtė edhe e frustruar pėr shkak tė mosplotėsimit tė dėshirave tė saj personale”, thotė profesoresha Nef.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi