Vezėt, edhe tė shėndetshme edhe tė rrezikshme

Shko poshtė

Super Vezėt, edhe tė shėndetshme edhe tė rrezikshme

Mesazh nga Nora prej Thu Jul 07, 2011 9:49 amPersonat tė cilėt nuk kanė probleme shėndetėsore mund t’i konsumojnė vezėt pa ndonjė shqetėsim, por duke mos e tepruar, ndėrkaq ata me kolesterol tė rritur duhet tė konsultohen me mjekun nėse mund tė konsumojnė vezė.
Hulumtuesit nga Universiteti i Harvardit pohojnė se ata tė cilėt konsumojnė mė shumė se shtatė vezė nė javė, kanė 23 pėr qind rrezik mė tė lartė qė nė njėzet vitet e ardhshme tė vdesin, ndėrsa diabetikėt qė konsumojnė madje edhe njė ve nė ditė, janė dyfish mė tė rrezikuar qė tė vdesin nga cilido shkaktar, e sidomos infarkti ose goditja nė tru.
Vezėt janė tė pasura me kolesterol, i cili nėse merret nė sasi tė mėdha mund tė shkaktojė ngushtimin e arterieve dhe rrit rrezikun pėr infarkt tė zemrės ose goditje nė tru.
Megjithatė, vezėt nuk duhet pėrjashtuar tėrėsisht nga ushqimi, sepse ato janė tė efektshme kundėr stresit, sepse trupin e furnizojnė me proteina. Po ashtu, janė tė mira edhe pėr imunitet, duke qenė se janė nga ushqimet e rralla qė organizmit i japin vitaminė D.
Njė ve nė ditė mbulon 26 pėr qind tė nevojės ditore pėr acid folik dhe ndihmon nė funksionin e trurit dhe pėrforcon shikimin.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi