Pirja e duhanit nė veturė mė e dėmshme sesa thithja e gazrave tė tij

Shko poshtė

Super Pirja e duhanit nė veturė mė e dėmshme sesa thithja e gazrave tė tij

Mesazh nga Nora prej Thu Jul 07, 2011 9:50 amPirja e duhanit nė makinė ėshtė mė e dėmshme pėr shėndetin tuaj sesa inhalimi (thithja) i gazrave tė liruara nga automobili, pohon doktor Douglas Noble, njė specialist i shėndetit publik nga Shoqata Mjekėsore Britanike, e cila kohėt e fundit ka filluar njė fushatė pėr tė ndaluar pirjen e duhanit gjatė vozitjes.

Kundėrshtarėt e kėtij vendimi thanė se kjo ka tė bėjė me njė sulm tė papranueshėm ndaj lirisė njerėzore dhe kanė konkluduar se njė vendim tė tillė ėshtė shumė vėshtirė, nė mos e pamundur, pėr t’u zbatuar plotėsisht.

Nė anėn tjetėr pėrkrahėsit e ndalesės konsiderojnė se masat, nėse zbatohen do tė ndikojnė dukshėm nė shėndetin e njerėzve dhe do t’ia kursejnė sigurimit shėndetėsor njė shumė tė madhe parash.

Dr. Noble pohon se pėrqendrimi i grimcave tė dėmshme nė automobilin tuaj ėshtė madje 27 herė mė i madh se ai nė shtėpitė tuaja dhe 20 herė nga mesatarja e njė pubi ku pihet duhani, derisa atje ende mund tė pihej duhani.

“Do tė ishte mė sigurt qė duhanpirėsit tė vėnė njė gyp shkarkues nė brendėsi tė automobilit dhe t’i thithnin gazrat, sesa qė ėshtė pirja e duhanit” pohon ky mjek.

Shoqata e mjekėve pohon qė brengoset mė sė shumti pėr shtatzėnat dhe fėmijėt tė cilėt do t’i mbrojė me anė tė kėtij vendimi, dhe po ashtu angazhohet edhe pėr njė kontroll mė tė rreptė tė marrėveshjeve tė fshehta mes politikanėve dhe lobit tė duhanit.

“Mjekėt janė nė vijėn e parė kur bėhet fjalė pėr luftėn kundėr efektit tė duhanpirjes pasive nė fėmijėt tanė dhe jemi tė lumtur qė Shoqata Mjekėsore Britanike ka pėrkrahur propozimin tonė pėr ndalimin e pirjes sė duhanit nė automobila”, ka thėnė Miranda Watson, kryetare e Fondacionit britanik pėr sėmundje tė mushkėrive.

Kundėrshtarėt e ndalesės e kanė quajtur kėtė fushatė edhe njė sulm mbi duhanpirėsit dhe lirinė e zgjedhjes.

“Nėse ky ligj hyn nė fuqi, hapi i ardhshėm do tė jetė t’u ndalohet njerėzve pirja e duhanit nė shtėpitė e tyre. Kjo ėshtė absolutisht e papranueshme. Njerėzit kanė tė drejtė tė zgjedhin”, konkudon Simon Clark, njė nga kundėrshtarėt e kėsaj iniciative.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi