Dy mėnyra pėr tu pėrballur me emocionet negative

Shko poshtė

Super Dy mėnyra pėr tu pėrballur me emocionet negative

Mesazh nga Nora prej Thu Jul 07, 2011 9:54 amKur pėrballen me emocione me intensitet tė lartė negativ, disa zgjedhin tė jenė tė hutuar, ndėrsa kur pėrballen me intensitet mė tė ulėt tė emocioneve, ata rivlerėsojnė, thonė kėrkuesit amerikanė.

Hulumtuesit studiuan dy mėnyrat kryesore me tė cilat njerėzit rregullojnė emocionet e tyre - duke e hutuar veten ose duke rivlerėsuar situatėn.

Nėse jeni nė dhomėn e pritjes tek dentisti, njė person mund tė largojė veten nga situata e vėshtitirė duke lexuar pėr ndarjet e personave tė famshėm. Ndoshta kjo ėshtė arsyeja kryesore pse revistat ndodhen nė dhomėn e pritjes.

Njė tjetėr person mund tė fillojė tė analizojė me veten: "Nė rregull, unė duhet t′i nėnshtrohem kėtij procesi tė vėshtirė, pasi do tė pėrmirėsojė shėndetin tim, dhe do tė kalojė. Unė kam kaluar edhe gjėra mė tė vėshtira dhe mund t′i kujtoj vetes se jam nė rregull".

Njė eksperimet qė studiuesit zhvilluan pėr tė dy grupet zbuloi se kur emocionet negative ishin tė njė niveli tė ulėt, pjesėmarrėsit preferuan tė rivlerėsojnė, duke i thėnė vetės se nuk ishte aq keq. Megjithatė kur u shfaqėn emocionet me intensitet tė lartė ata preferuan ta shkėpusnin veten.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi