Plani amerikan i mbrojtės nga raketat pa mbėshtetjen ēeke

Shko poshtė

Super Plani amerikan i mbrojtės nga raketat pa mbėshtetjen ēeke

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jul 11, 2011 1:14 pm


Republika Ēeke ka vendosur qė tė mos marrė pjesė nė sistemin amerikan pėr mbrojtjen nga raketat balistike pėr Evropė.
Plani amerikan pėr sistemin e mbrojtjes nga raketat balistike nė Evropė ka kaluar pėrmes shumė ndryshimeve gjatė viteve tė fundit. Propozimi fillestar i administratės sė presidentit Bush kėrkonte dislokimin e 10 interceptorėve pėr raketa nė Poloni dhe njė objekt radarėsh nė Republikėn Ēeke. Ky projekt trajtonte kėrcėnimin iranian me raketa balistike me rreze tė gjata veprimi.

Por administrata e presidentit Obama ndoqi njė tjetėr pikėpamje. Zyrtarėt amerikanė thanė se kėrcėnimi vjen nga armėt iraniane me rreze tė shkurtėr dhe tė mesme veprimi.

Kėshtu, nė shtator tė vitit 2009, Obama anuloi planin e pararendėsit tė tij, pėr njė plan mė tė adaptueshėm. Propozimi i ri pėrfshin vendosjen e interceptorėve SM-3 nė Poloni deri nė vitin 2015 dhe nė Rumani deri nė vitin 2018. Kėto propozime ende janė nė zhvillim e sipėr. Analistėt thonė se raketat SM-3 aktualisht gjenden nė bordin e anijeve tė marinės amerikane, duke i dhėnė planit tė presidentit Obama fleksibilitetin qė i mungonte propozimit tė presidentit Bush.

Ekspertėt thonė se zyrtarėt nė Republikėn Ēeke muajin e kaluar reaguan negativisht ndaj planit tė presidentit Obama meqenėse kishin shpresa pėr objektin e radarėve tė parashikuar nė planin e presidentit Bush.

Rusia vazhdimisht ėshtė shprehur kundėr planeve amerikane pėr sistemin evropian tė mbrojtjes nga raketat ndėrkontinentale. Moska nuk beson se synimi ėshtė mbrojtja nga sulmet me raketa nga vende si Irani. Zyrtarėt rus e shohin sistemin se ka nė shėnjestėr Moskėn, njė akuzė kjo e hedhur poshtė nga Shtetet e Bashkuara. Nė anėn tjetėr, shumė vende tė Paktit tė Varshavės ende e shohin Moskėn si kėrcėnim, por jo edhe Republika Ēeke.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi