Shėnohet 16 vjetori i Srebrenicės

Shko poshtė

Super Shėnohet 16 vjetori i Srebrenicės

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jul 11, 2011 1:17 pm


Nė Qendrėn Pėrkujtimore Potoēari sot shėnohet 16-vjetori i Masakrės sė Srebrenicės, nė tė cilėn forcat serbe vranė rreth 8 mijė djem dhe burra myslimanė.
Njėmbėdhjetėvjeēari Nesim Muhiq ėshtė viktima mė e re nga 613 tė tilla qė do tė varrosen sot nė Potoēari.

Drejtori i Qendrės Pėrkujtimore Potoēari, Mersed Smajlovic, ka thėnė deri mė tash nė kėtė kompleks janė varrosur 4.524 viktima.

Nė lokacione tjera janė varrosur 188 viktima. Kjo bėn qė nė pėrvjetorin e 16-tė, tė identifikuar dhe tė varrosur tė jenė 5.325 viktima tė masakrės sė Srebrenicės.

Sipas tė dhėnave zyrtare, nė listėn e tė pagjeturve, qė nga qershori i vitit 1995, figurojnė edhe mė tej 3.040 persona.

Kėtė vit ėshtė mbajtur edhe marshi tradicional, “Marshi i Paqes, nė tė cilin mė shumė se 6 mijė njerėz nga tėrė bota kanė kaluar nė rrugėn nė tė cilėn nė vitin 1995 boshnjakėt e Srebrenicės ikėn dhe kėrkuan shpėtimin nga granatat e Ushtrisė sė Republikės Serbe.

Masakra e Srebrenicės njihet si gjenocidi mė i rėndė nė Evropė pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi