Zbulohet superdomatja kundėr plakjes

Shko poshtė

Super Zbulohet superdomatja kundėr plakjes

Mesazh nga Nora prej Thu Jul 14, 2011 4:21 pm
Ėndrra e ēdo gruaje pėr tė mos u plakur mund tė realizohet falė zbulimit tė superdomates, e cila pėrbėhet nga antioksidantė efikasė pėr tė luftuar plakjen.

Tashmė thonė ekspertėt italianė tė hash njė pjatė tė thjeshtė makaronash me lėngun e superdomates ėshtė njėlloj si tė shkosh nė njė qendėr bukurie.

Lajmin pėr lindjen e superdomates qė lufton plakjen e bėri publik agjencia e lajmeve ANSA, transmeton NOA..

Sipas ekspertėve superdomatja pėrmban njė substancė tė trefishtė likopeni, i njohur si antioksidant i fuqishėm kunėr plakjes.

Superdomatja kundėr plakjes quhet “Pomi L+”, dhe do tė hidhet nė treg nė fund tė korrikut nga sipėrmarrja Coldiretti.

Drejtuesit e kompanisė shpjegojnė se superdomatja ėshtė njė ilaē i ėmbėl natyror pėr organizmin e njeriut, qė ka dalė nė jetė si pjesė e traditės italiane.

“Pomi’L+” ėshtė e bukur nė pamje, por mbi tė gjitha tejet e shijshme.

Superdomatja ėshtė prodhim italian dhe jo OMGJ thonė prodhuesit e saj.

Kjo substancė parandalon edhe sėmundjet kardio-vaskulare dhe tumoret nė prostatė.

Sipas ekspertėve superdomatja ėshtė tri herė mė e fortė nė rolin e saj parandalues tė sėmundjeve krahasuar me llojin e domates sė freskėt qė shitet pėr konsum, dhe mė kuruese se 58% e domateve tė kultivuara.

Superdomatja e krijuar pas shumė vitesh kėrkimi nė kėtė varietet ėshtė kultivuar tashmė nė mėse 30 ferma bujqėsore tė sistemit Cio, pėr t’u transformuar mandej nė fabrikėn e Casalasco tė domates nė zonėn e Kremonės.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi