Syzet e menēura pėr shikim tė dobėsuar

Shko poshtė

Super Syzet e menēura pėr shikim tė dobėsuar

Mesazh nga Nora prej Thu Jul 14, 2011 4:25 pm
Hulumtuesit e universitetit tė Oxfordit kanė filluar tė zhvillojnė syzet tė cilat pėrmbajnė teknologjitė tė pėrdorura deri tani nė konzolat pėr lojėra dhe telefona tė menēur pėr t’u ndihmuar personave me shikim tė dobėsuar, pra atyre qė shohin vetėm dritė, qė tė shohin mė mirė format dhe njerėzit. Dr. Stephen Hicks, udhėheqės i hulumtimit tė seksionit pėr neurologji klinike nė Oxford thotė qė inspirimi kryesor pėr kėto syze ka qenė rėnia e madhe e ēmimeve dhe disponueshmėria mė e madhe e disa pajisjeve dhe teknologjive siē janė video-kamerat, sensorėt xhiroskopikė, akselerometrat dhe softverėt pėr njohje tė fytyrės, leximin e thellėsisė dhe pozitės. Arsyeja kryesore pėr kėtė ėshtė komercializimi i kėtyre teknologjive nė kuadėr tė telefonave tė menēur, tabletėve dhe konzolave pėr lojėra (ta zėmė Kinect i Microsoftit).

Kur kihen parasysh ēmimet e arsyeshme tė kėtyre teknologjive, ēmimi i syzeve nė prodhim masiv do tė ishte vetėm 550 euro, qė nuk ėshtė edhe aq shumė kur kemi parasysh shpenzimet e trajnimit tė njė qeni ndihmės qė kushton mes 27.500 – 33.000 euro.

Nė skajet e syzeve gjendet kamera e cila shėnon krejt atė qė sheh personi. Derisa personi shikon nė njė drejtim tė caktuar, dhe mban syzet, dritat e vogla tė fshehura nė thjerrėzat transparente ofrojnė informata shtesė pėr rrethinėn, siē janė objektet, pengesat apo njerėzit. Kėto drita aktivizohen nga kompjuteri me madhėsi sa njė telefon mobil i cili gjendet nė xhepin e shfrytėzuesit, ndėrsa i bart informatat pėr ambientin nė bazė tė video fotografive nga kamera. Nė praktikė nė mėnyrė identike pilotėt e avionėve modernė (nė rend tė parė atyre luftarakė) i marrin informatat permes HUD, gjegjėsisht Head-Up Display.

Dritat e ekranit paraqesin ngjyra tė ndryshme pėr gjėra tė ndryshme, dhe distancėn nga to, qė lehtėson shumė gjendshmėrinė dhe pavarėsinė. Tutje, kėto syze do tė pajisen edhe me njė kufje pėr vesh, qė shfrytėzuesit do t’i mundėsonte qė tė dėgjojė informatat, p.sh. itinerarin e autobusėve ose qė kamera tė “lexojė” gazetėn dhe mė pas atė ta shndėrrojė nė zė.

Kėto syze tani pėr tani janė vetėm koncept, ndėrsa shkencėtarėt janė duke zhvilluar prototipin. Kjo teknologji do tė mund tė prezantohej nė ekspozitėn e sivjetshme Royal Society Summer Exhibition nė Londėr. Syzet do tė duhej tė pėrfundohen nė fillim tė vitit 2014.


_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi