SHBA: Apple, vendin e tretė pėr kompjuter personal

Shko poshtė

Super SHBA: Apple, vendin e tretė pėr kompjuter personal

Mesazh nga D3M1 prej Fri Jul 15, 2011 9:21 am


Sipas raportit tė Gartner, Apple tani ėshtė shndėrruar nė tre prodhuesit mė tė mėdhenj nė SHBA pėr prodhimin e kompjuterėve, duke iu afruar rivalėve tė saj, kompanive Acer dhe Toshiba, me 10.7 pėr qind, pjesėmarrje tė tregut.
Nė tremujorin e dytė tė vitit 2011, Apple ishte rritur pėr 8.5 pėr qind, Toshiba pėr 3.3 pėr qind, ndėrsa Acer ka rėnė pėr 22.6 pėr qind, nė periudhėn e njėjtė tė kėtij viti.

Megjithatė, pjesa mė e madhe e tregut amerikan tė kompjuterėve personal, ende dominohet nga Dell (22.6%) dhe HP (26.9%) pėr qind tė tregut.

Nė nivelin botėror, sipas IDC dhe Gartner, top 5 prodhuesit kryesor tė kompjuterėve personal janė HP, Dell, Lenovo, Acer dhe Asus, ndėrsa Apple nuk shihet nė kėtė radhitje.

Mirėpo vlen tė thuhet se rritja globale e kėtij segmenti tė tregut vit pas viti ėshtė vetėm 2.3 pėr qind, kurse me kėtė trend tė shpejtė tė rritjes, nė listat e prodhuesve kryesor nė botė do tė jetė edhe kompania Apple, e cila njihet pėr produktet e saj unike, si iPhone, iPad, iPod, iMac etj.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi