Mos e teproni me pirje tė ujit!

Shko poshtė

Super Mos e teproni me pirje tė ujit!

Mesazh nga Nora prej Sat Jul 16, 2011 5:55 amDeri tashti ka vlejtur rregulli qė pirja e ujit ndihmon shumė te sėmundja e veshkave, lufta pėr zvogėlimin e peshės trupore dhe me rastin e pėrqendrimit. Mirėpo, tashti ekspertėt tėrheqin vėrejtjen se tetė gota ujė nė ditė mund edhe tė dėmtojnė shėndetin e njeriut.

Shkencėtarėt skocezė pohojnė se pirja e sasive tė mėdha tė ujit ėshtė e dėmshme pėr shėndetin tonė. Ata kanė konstatuar se rreziku nga dehidratimi paraqet vetėm njė mit dhe se nuk ekzistojnė kurrfarė dėshmish qė pirja e ujit ndihmon me rastin e vėshtirėsive shėndetėsore. Ata pohojnė se rekomandimet pėr pirje sa mė tė shpeshtė tė ujit janė lansuar nga mbushtoret e ujit, tė cilat duan tė pasurohen shpejt.

Shkencėtarė skocezė pohojnė: “Nėse do tė pini ujė atėherė kur nuk jeni tė etur, kjo nuk do tė shtojė pėrqendrimin (koncentrimin) tuaj, pėrkundrazi, do ta zvogėlojė. Edhe materiet kimike qė pėrdoren pėr dezinfektim tė ujit tė ambalazhuar, mund tė jenė tė dėmshme pėr shėndetin tuaj”.

Sipas kėtyre shkencėtarėve, pirja e tepruar e ujit mund tė sjellė pagjumėsinė. Kjo pėr arsye se personat qė pinė shumė ujė natėn mė shpesh zgjohen pėr tė shkuar nė WC. Ata paralajmėrojnė se me rastin e pirjes sė sasive tė tepėrta tė ujit, mund tė ndodhė edhe dėmtimi i veshkave. Me rastin e pirjes sė tepėrt tė ujit trupi mund tė humbė shumė kripė, gjė qė mund tė sjellė deri te humbja e pėrqendrimit nė tru.

Tezėn e kolegėve nga Skocia e ka mbėshtetur edhe profesori amerikan Stanley Goldfarb, i cili pohon se pirja e sasive tė mėdha tė ujit sigurisht nuk ndikon nė humbje tė peshės tė njerėzve me mbipeshė.


_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi